Żywność ekologiczna – czy warto?

Co oznacza „Ekologiczny” („Organic”)?

Przyjrzyjmy się najpierw co właściwie oznacza „ekologiczność” artykułu spożywczego.

„Produkty ekologiczne uprawia się bez użycia chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, nie są one przetwarzane przy użyciu napromieniowania, nie stosuje się w ich wytwarzaniu hormonów,” mówi Ashley Mullins, dietetyk w Baylor All Saint Medical Center. „Jak w przypadku każdego produktu, dokładnie należy przeczytać etykietę, by móc właściwie określić co się ma w ręku.”

Produkty oznaczone „100% ekologiczne” („100% organic”) są wyprodukowane jedynie z ekologicznych składników (poza wodą i solą), zgodnie z wymaganiami Departamentu Rolnictwa USA. Produkty z oznaczeniem na etykiecie „ekologiczne” („organic”) zawierają minimum 95% składników ekologicznych. Produkty zawierające przynajmniej 70% składników pochodzenia ekologicznego mogą nosić oznaczenie „wyprodukowane ze składników ekologicznych” („made with organic ingredients”).

Bilans

Żywność ekologiczna, choć może kosztować nawet dwa czy trzy razy więcej niż żywność konwencjonalna, zdaniem Mullins, niekoniecznie musi przynieść kupującemu korzyści.

„Z żywieniowego punktu widzenia, nie istnieje wystarczająca ilości badań, pozwalająca na jednoznaczne stwierdzenie, że żywność ekologiczna jest bogatsza w składniki odżywcze niż żywność konwencjonalna. Nie stwierdzono też szkodliwości stosowanych obecnie dawek pestycydów.”

Oczywiście, kupujący żywność ekologiczną mogą odnosić inne korzyści z tym związane – kupują żywność, której produkcja jest przyjazna środowisku, a w niektórych przypadkach po prostu świeższą.

Zdaniem Mullins, cała sprawa rozbija się ostatecznie o indywidualne preferencje i dostępny budżet. Jakąkolwiek podejmuje się decyzję, nie można jednak zapomnieć o konieczności pozyskania w ramach spożywanego jedzenia niezbędnych składników pokarmowych. „Najważniejszą rzeczą, jaką należy mieć na uwadze, jest korzystne dla zdrowia spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie – niezależnie czy pochodzą one z produkcji ekologicznej, czy nie.” Zdaniem Mullins taka postawa jest najbardziej opłacalna.

Kiedy warto?

Chcesz kupować produkty ekologiczne, ale Twój budżet nie pozwala na kupno całego asortymentu w tej jakości? Na pewno warto w pierwszej kolejności rozważyć kupno z uprawy ekologicznej wymienionych poniżej warzyw i owoców, gdyż są one uznane przez Environmental Working Group za 10 „najgroźniejszych przestępców”, jeżeli chodzi o zawartość pozostałości pestycydów:

  • Jabłka
  • Seler
  • Wiśnie i czereśnie
  • Grejpfruty
  • Sałata
  • Nektarynki
  • Brzoskwinie
  • Gruszki
  • Truskawki
  • Papryka słodka.


Baylor Health Care, „Is Organic Overrated?”, ScienceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska