Zwiastun nowej pomocy dla producentów mleka
Europejska komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel ogłosiła w środę propozycje pomocy rolnikom w poradzeniu sobie z niskimi cenami mleka, ale ponownie odmówiła działań mających na celu ingerencję w uzgodnienia na temat reformy europejskiej polityki rolnej.
„To bardzo ciężki czas dla producentów mleka,” powiedziała Fischer Boel, nadmieniając, że średnie ceny mleka w UE spadły z 40 do 20 eurocentów za litr – a w niektórych krajach nawet bardziej. Komisarz przedstawiła możliwości stabilizacji cen, które jej zdaniem utrzymałyby niedawno uzgodnione reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w niezmienionym stanie.
Propozycje obejmują między innymi rozluźnienie zasad dotyczących pomocy publicznej by umożliwić rządom oferowanie pożyczek o wartości do 15 000 € na jednego rolnika, aby wspomóc tych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem kredytu. Komisja chciałaby również poprawić skuteczność programów promujących żywność, szczególnie wspólnotowego programu „mleko w szkole”, poprzez który subsydiowane są rządowe dostawy mleka, sera i innych produktów mlecznych do szkół.
Producenci mleka są również zachęcani przez Komisję do zakładania organizacji producenckich, które miałyby poprawić ich pozycję w negocjacjach cen z supermarketami.
Przegląd reform?
Komisja została poproszona w czerwcu przez liderów UE o przedstawienie listy dostępnych możliwości poprawy sytuacji.
Od tego czasu nasilały się żądania ponownej dyskusji nad reformami WPR, z Francją i Niemcami wzywającymi Komisję do zawieszenia zaplanowanego zwiększenia kwot mlecznych w 2010 roku. Wzrost ten został uzgodniony przez wszystkie kraje Unii w zeszłym roku w ramach polityki całkowitego uchylenia kwot mlecznych do 2015 roku.
Fisher Boel odrzuciła te apele. „Proszę nie czynić z kwot mlecznych kozła ofiarnego trudnej sytuacji w jakiej znajdują się obecnie rolnicy produkujący mleko,” powiedziała, dodając: „prawdziwą przyczyną tej sytuacji jest kryzys ekonomiczny… i nie sądzę byśmy mogli rozwiązać ten problem przez mikro-zarządzanie rynkiem.”
Zarządzanie rynkiem
Usiłując powstrzymać spadek cen mleka, Komisja wprowadziła reaktywowała już dopłaty eksportowe. Władze państw członkowskich dostały pozwolenie na wypłacenie rolnikom 70% wartości należnych im dopłat w połowie października, na półtora miesiąca przed zwyczajną datą 1 grudnia.
Europejscy ministrowie rolnictwa przedyskutują zaprezentowane w środę propozycje na swoim kolejnym spotkaniu we wrześniu. Niektórzy mogą także żądać więcej informacji na temat jak Komisja ma zamiar „odwinąć” swoje ostatnie działania regulacyjne na rynku.
Fischer Boel powiedziała, że Komisja zachowa ostrożność przy zwracaniu zgromadzonych zapasów masła i mleka na rynek. „Mamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie wyprzedaży interwencji… i [w przeszłości] unikaliśmy sytuacji, które mogłyby doprowadzić do załamania cen.”
Urzędnicy Komisji Europejskiej ds. rolnictwa, konkurencji oraz zagadnień monetarnych i gospodarczych badają możliwe antykokurencyjne działania w łańcuchu zaopatrzenia w żywność. Fischer Boel zauważyła, że wzorem mogą być narodowe dochodzenia w sprawie konkurencji – rolnik „zawsze traci”.
Jennifer Rankin, „Fresh dairy-sector support outlined”, European Voice
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska