Francuski uczony już w grudniu 2009 r. opublikował podobne wyniki badań, ale wtedy zarzucano mu, że wziął pod uwagę zbyt krótki okres obserwacji (trzech miesięcy), by można było je uznać za istotne. Teraz badał szczury przez dwa lata, czyli tak długo ile na ogół one żyją.

Najnowsze obserwacje też są krytykowane. Prof. Alan Boobis, biochemik i farmakolog z Imperial College (Wlk. Brytania), który nie uczestniczył w badaniach, twierdzi, że przeprowadzone zostały w taki sposób, że trudno je ocenić. „Nie ma na przykład statystycznej analizy częstotliwości występowania nowotworów” – podkreśla w komentarzu nadesłanym do agencji Reuters.

Zmodyfikowana genetycznie kukurydza NK 603, mimo protestów organizacji ekologicznych, od trzech lat jest importowana do krajów Unii i przetwarzana na karmę dla zwierząt oraz produkty spożywcze. Francuscy ministrowie rolnictwa, ekologii i spraw społecznych zwrócili się o interwencję do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności ANSE.

Kukurydza pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale jest także uprawiana w Brazylii i Chinach. Odmiany zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy mogą wytwarzać substancje owadobójcze, a NK 630 jest także odporna na środki chwastobójcze.

Autor: kam,pszl
Źródło: PAP,IAR; tvp.info