Zdrowe odżywianie – niezdrowa wieś?
Interdyscyplinarny zespół, prowadzony przez Bruce’a Traill’a, profesora Ekonomiki Rolnictwa i Żywienia na Uniwersytecie Reading, rozpoczął badania nad możliwościami produkowania przez Wielką Brytanię zdrowej żywności, na którą istnieje zapotrzebowanie wśród konsumentów, po cenach, które są gotowi za nią zapłacić. Ich celem jest oszacowanie wpływu polityki „5 porcji” na wykorzystanie gruntów i oddziaływanie na środowisko obszarów rolniczych oraz ich ekonomię.
Badania pokazują, że przy założeniu utrzymania wielkości importu na tym samym poziomie, do zaspokojenia zapotrzebowania ludności w ramach rekomendowanej zdrowej diety potrzebne byłoby o wiele więcej hektarów pod intensywną produkcją owoców i warzyw w tunelach foliowych.
Jednocześnie, obszary takie jak Walia i południowy-zachód Wielkiej Brytanii, które są bardziej przystosowane do wypasu niż do uprawy na gruntach ornych, ucierpiałyby z powodu silnego spadku produkcji zwierzęcej. Przykładowo, w Walii liczba bydła spadłaby o około 400.000 sztuk, a liczba owiec o połowę. W północnej Anglii liczebność owiec i krów spadłaby o 200.000 sztuk.
Dla wyżynnych obszarów kraju mogłoby to oznaczać wzrost bezrobocia i ich wyludnienie. Mniejsze gospodarstwa zniknęłyby, wchłonięte przez większe gospodarstwa rolne. Ucierpiałby również zależny przemysł, szczególnie producenci pasz, co spowodowałoby efekt domina w całej gospodarce obszarów wyżynnych.
Wzrost produkcji owoców i warzyw na wschodzie i południowym-wschodzie Anglii nie przyniósłby raczej wzrostu zatrudnienia, skoro do wielu niezbędnych w produkcji ogrodniczej zabiegów można wykorzystywać maszyny, a tam gdzie wymagana jest siła robocza, rolnicy najprawdopodobniej będą polegali na robotnikach sezonowych. Wzrosłoby także napięcie wokół zagadnienia zaopatrzenia w wodę z powodu nawadniania tych wymagających upraw.
Profesor Bruce Traill powiedział: „Bez wątpienia rząd Wielkiej Brytanii ma obowiązek promować zdrowie populacji. W obrębie naszego projektu badawczego poszukiwaliśmy najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu, czy to za pomocą środków fiskalnych, marketingu społecznego, czy też poprzez próby podniesienia jakości żywieniowej spożywanych produktów. Każde z tych podejść, prawidłowo ukierunkowane, posiada potencjał przybliżenia do założonego celu.”
„Lecz należy również rozważyć możliwe, niezamierzone konsekwencje takiej polityki. Dla społeczności obszarów wiejskich np. skupionych wokół przemysłu mleczarskiego na południowym-zachodzie Anglii i obszarów wyżynnych w całym kraju, mogłaby ona mieć daleko idące negatywne konsekwencje i musi to zostać wzięte pod uwagę.”
Rezultaty badań zostaną ogłoszone na konferencji 4 czerwca 2009 roku w Congress House w Londynie.
University of Reading, „Everyone Eating Five Portions Of Fruit And Vegetables A Day Might Have Serious Implications For Countryside”, ScinceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska