Zboże

 
Dziś ceny transakcyjne ustabilizowały się na poziomie około 550 złotych za tonę. Ale ta stawka dotyczy tylko pszenicy o najwyższych parametrach jakościowych. Ta o niższej zawartości białka kosztuje najczęściej 520 – 530 złotych.

Tak jest na południu kraju. Ale im wyżej na północ, tym drożej. W rejonach usytuowanych blisko portów producenci za tonę pszenicy konsumpcyjnej żądają 580 a nawet 600 złotych. Ale w tych stawkach, zainteresowanie zakupem jest coraz mniejsze, mimo że eksport idzie pełną parą.

Jednak przedsiębiorcy nie są w stanie od razu kupować tak ogromnych ilości ziarna. Proponują więc umowy terminowe z wykupem zboża za dwa, trzy tygodnie. Trudno jednak znaleźć chętnych, którzy przystaliby na takie warunki.

ZIARNO PASZOWE

Ceny transakcyjne    zł/t

pszenica

w magazynie   470 – 480

z transportem  510 – 520

jęczmień

w magazynie   440 – 450

z transportem 4 80 – 520

Wielu producentów ma bowiem nadzieję, że wkrótce będzie jeszcze drożej. Ale tak wcale być nie musi – ostrzegają maklerzy. Na rynku zbóż paszowych również uspokojenie. Pszenica paszowa w magazynie sprzedającego wyceniana jest na 470 złotych za tonę. Jęczmień nie przekracza 450. Z dostawą cenniki są już dużo wyższe.

Źródło: Agrobiznes