Zboża

 
Rolnicy, którzy poważnie myśleli o sprzedaniu np. pszenicy konsumpcyjnej powyżej 500 złotych za tonę, dotrzymali słowa i otworzyli swoje magazyny. Z każdą chwilą przybywa chętnych do sprzedaży i kupna oraz samych transakcji. Zapowiada się więc tydzień owocnego handlu – komentują maklerzy.

Ze wzrostów cen najbardziej cieszą się producenci pszenicy konsumpcyjnej, bo tu stawki poszły w górę zdecydowanie. A wszystko dzięki sprzedaży na północy kraju. Porty działają na pełnych obrotach, a gros skupowanego zboża wyjeżdża do Niemiec.

Pszenica konsumpcyjna

ceny transakcyjne    zł/t

na północy kraju

    w gospodarstwie         580 – 600

    z dowozem                 630 – 650

na południu kraju

    w gospodarstwie         510 – 530

    z dowozem                 540 – 560

Za tonę towaru dostarczonego do kupującego rolnicy dostają nawet 650 złotych. To blisko o 100 złotych więcej niż na południu kraju dostają rolnicy odstawiający pszenicę do młynów. Krajowi przetwórcy nie płacą aż tak wysokich stawek, bo wciąż jeszcze pracują na zapasach.

Pod względem ilości zawieranych transakcji są daleko w tyle za zagranicznymi odbiorcami.

Zboża paszowe

ceny transakcyjne    zł/t

jęczmień

    w gospodarstwie    395 – 440

    z dowozem            460 – 500

pszenica        

    w gospodarstwie    440 – 450

    z dowozem            460 – 530

pszenżyto                  410 – 445

Według maklerów sprzedaż młynom zacznie się rozkręcać w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiaj znacznie więcej transakcji zawieranych jest z firmami paszowymi.

Niewielkie zainteresowanie jest pszenżytem, spore pszenicą paszową, ale najchętniej kupowany jest jęczmień. Cena tony z dowozem to nawet 500 złotych.

Źródło: Agrobiznes