Zakłady Tytoniowe w Lublinie: sytuacja jest dramatyczna
– W tej sytuacji żądamy udzielenia publicznie odpowiedzi: czy główny akcjonariusz spółki, BIOSYNTEC zamierza postawić ZTL SA w stan upadłości? Czy planuje kontynuować produkcję, honorować kontrakty z plantatorami i utrzymać zatrudnienie? Czy planowane powołanie nowych spółek ma służyć wyprowadzeniu majątku z Zakładów? Czy wykupiono weksle ZTL SA krążące po rynku amerykańskim? Ile aktualnie wynosi zadłużenie firmy i jakie są zagrożenia dla jej płynności finansowej? – pyta Lucjan Cichosz, przewodniczący ZZR OJCZYZNA.
ZZR OJCZYZNA obawia się, że kłopoty finansowe ZTL S.A. mogą pociągnąć za sobą pogorszenie sytuacji spółki zależnej Fermentowni Tytoniu w Krasnymstawie. Tymczasem podmiot ten uzyskuje dodatnie wyniki finansowe, jest znaczącym pracobiorcą na rynku lokalnym, miał także własne, atrakcyjne plany rozwojowo-modernizacyjne. Wszelkie rozmowy i decyzje odnośnie przyszłości ZTL SA powinny więc, zdaniem senatora Chichosza, obejmować także zabezpieczenie interesów FTK sp. z o.o.
– Na koniec pozwalamy sobie na smutną refleksję. Pierwszy przewodniczący ZZR OJCZYZNA, śp. Leszek Zwierz jeszcze w 2006 r., u progu procesu restrukturyzacyjnego i prywatyzacyjnego ZTL ostrzegał, że w przyjętej formie – doprowadzić on do upadku tej kwitnącej wcześniej firmy. Niestety, nie był wówczas wysłuchany. Dziś znowu powtarza się ten sam błąd, ignorując jawne już sygnały kryzysu ZTL. Kryzysu nie zawinionego przez rynek, ani załogę – ale przez błędny i zbędny wybór inwestora – uważa senator Cichosz.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
źródło: www.agronews.com.pl