Zadania delegowane

Świetlica wiejska oraz kompleks boisk to tylko niektóre inwestycje, jakie wykonano gminie Kotuń w poprzedniej edycji programu. Dlatego samorządowcy z dużą niecierpliwością czekali na uruchomienie funduszy na lata 2007-13.

Grzegorz Góral, zastępca wójta gminy Kotuń: czekamy z projektami od dwóch lat. Jesteśmy w trakcie przygotowania wniosku i planu odnowy miejscowości ponieważ wytyczne pojawiły się razem z ogłoszeniem o naborze wniosków.

Każda gmina może liczyć na zwrot 75 % kosztów poniesionych na inwestycje związane z odnową wsi. W całym okresie programowania może to być maksymalnie 500 tysięcy złotych dla jednej miejscowości. Nie może to być jednak mniej niż 25 tysięcy złotych. Wnioski o przyznanie pomocy można składać w urzędach marszałkowskich.

Grzegorz Góral, zastępca wójta gminy Kotuń: to są rzeczy bardzo proste z naszego punktu widzenia. Tak że wydaje nam się że poradzimy sobie z wypełnieniem wniosku.

Zdaniem resortu rolnictwa na dotacje nie trzeba będzie długo czekać. Samorządy mogą nie tylko przyjmować i rozpatrywać wnioski ale także wypłacać dotacje.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: zadania delegowane, które będą wypełniały w imieniu ministerstwa rolnictwa samorządy w tej chwili są już podpisane. Procedury akredytacyjne zatwierdzone.

A to oznacza, że oprócz LEADER-a oraz ODNOWY WSI niedługo ruszą kolejne działania. W kolejce na uruchomienie czekają programy związane z ochroną środowiska, scalaniem gruntów oraz melioracjami.

Źródło: Agrobiznes