Wsparcie tradycji

Są to bryndza podhalańska, oscypek, Rogal świętomarciński, miody pitne i mód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Ale nadanie unijnych certyfikatów to nie tylko ochrona prawna, ale również doskonała promocja. Wiedzą o tym pszczelarze, którzy w ubiegłym roku do Niemiec sprzedali ponad 300 ton miodu wrzosowego.

Tadeusz Sabat, Polski Związek Pszczelarski: w ciągu 2 tygodni mód zniknął. Od pszczelarzy bezpośrednio. Konsumenci z Niemiec są bardzo zainteresowani tym produktem, bo mód wrzosowy leczy.

W kolejce po unijny certyfikat czekają kolejne cztery produkty, a to oznacza, że lista towarów prawnie chronionych wkrótce wydłuży się do 12.

Pomimo tego, że w porównaniu do unijnych sąsiadów, polskich produktów jest stosunkowo niewiele – resort zdecydował o wsparciu ich producentów. Będą oni mogli liczyć na zwrot kosztów uczestnictwa w systemach jakości oraz na wsparcie kampanii promocyjnych i informacyjnych.

Dariusz Goszczyński, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi: pierwsze działanie zostanie uruchomione jeszcze w kwietniu, nabór wniosków jeszcze w kwietniu, myślę, że maj – czerwiec będzie uruchomione II działanie – wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych.

W ramach PROW-u na lata 2007 – 13 do wydania będzie 110 milionów euro.

 

Źróło: Agrobiznes