Wojna o KRUS

BCC nie ustaje w walce o reformę KRUS-u oraz zmiany w zasadach rozliczania rolniczych dochodów. W Trybunale Konstytucyjnym jest już wniosek przedsiębiorców o zbadanie legalności przepisów o systemie rolniczych ubezpieczeń. Teraz debata na te tematy przeniosła się na obrady Komisji Trójstronnej.

Zbigniew Żurek – BCC: chcielibyśmy, żeby w Polsce obowiązywała równość wobec prawa. To znaczy, żeby każdy obywatel płacił podatki w zależności od tego jaki dochód uzyskuje a nie od tego w jaki sposób uzyskuje.

Aby to osiągnąć należałoby dla rolników wprowadzić zwykły podatek dochodowy taki jaki płacą wszyscy przedsiębiorcy. A od jego wysokości powinna zależeć wysokość składek krusowskich. Resort rolnictwa nie chce nawet o tym słyszeć.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: w sytuacji, kiedy dochody rolników rok do roku spadają o 16% nie jest to dobry czas na dyskusję o reformie systemu ubezpieczeń.

Przedstawiciele rządu przekonują, że sytuacja ekonomiczna polskich gospodarstw rolnych jest tak zła, że po wprowadzeniu podatku dochodowego nie będą go płacić, a do KRUS-u państwo i tak będzie musiało dokładać.

Business Center Club nie przyjmuje tych argumentów i przekonuje, że po wejściu do Unii Europejskiej dochodowość polskich rolników znacznie się poprawiła.

Zbigniew Żurek – BCC: z tą dochodowością gospodarstw nie jest tak jak się obiegowo uważa, z tą biedą na wsi nie jest tak jak się obiegowo uważa.

Projekt kosmetycznych zmian w KRUS-ie przygotowany przez resort rolnictwa znajduje się obecnie w Senacie. Nad pomysłami większych reform pracują w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dwa zespoły ekspertów.

 

Źródło: Agrobiznes