Wirus „nowej grypy” może przenosić się z ludzi na trzodę

W badaniu opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Journal on General Virology dr Thomas Vahlenkamp wraz z zespołem wirologów z Friedrich-Loeffler-Institut w Riems w Niemczech zainfekował w celach eksperymentalnych pięć świń szczepem tzw. świńskiej grypy wywołującej obecnie pandemiczną falę zachorowań wśród ludzi. W ciągu czterech dni wirus zainfekował trzy zdrowe wcześniej świnie trzymane razem z chorymi i wszystkie one wykazywały kliniczne objawy „nowej grypy”.

„Chociaż na wczesnych etapach rozwoju pandemii świńskiej grypy istniały obawy, że ludzie mogą się zarazić wirusem od trzody chlewnej, nie zostało to do tej pory potwierdzone a świnie i inne zwierzęta nie były jak do tej pory zaangażowane w rozprzestrzenianie się wirusa A/H1N1 wśród ludzi,” mówi dr Vahlenkamp. „Jednak w miarę rosnącej liczby infekcji wśród ludzi, przeniesienie tego wirusa na trzodą staje się coraz bardziej prawdopodobne. Zapobieganie temu transferowi powinno stanowić priorytet w celu uniknięcia zaangażowania świń w epidemiologii tej pandemii.”

Chociaż wirus szybko rozprzestrzenił się w populacji zdrowych świń, nie zainfekował jednak pięciu kurczaków, które były razem z nimi trzymane. Może to wskazywać, że choć wirus może się przenosić z człowieka na świnie, nie przenosi się ze świń na drób. Eksperymenty zostały przeprowadzone w ściśle kontrolowanych warunkach (poziom biobezpieczeństwa BSL3+) w celu zapobieżenia ryzyku przeniesienia wirusa poza laboratorium i zainfekowane świnie.

W związku z wynikami badań naukowcy zalecają by osoby, u których podejrzewa się wystąpienie „nowej grypy”, nie miały kontaktu z trzodą chlewną. Władze powinny opracować odpowiednie środki zapobiegawcze mające zastosowanie w gospodarstwach, w których stwierdzono infekcję wirusem. Trwają badania mające na celu określenie czy dostępne szczepionki są w stanie zapewnić trzodzie odporność w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Society for General Microbiology, „Humans May Give Swine Flu To Pigs In New Twist To Pandemic”, ScienceDaily
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska