Wielkie oszczędzanie

W sobotę późnym wieczorem zakończyły się dwudniowe konsultacje szefa rządu z ministrami. Cięcia w resortach dały 17 miliardów złotych oszczędności. To na wypadek recesji w polskiej gospodarce.

Donald Tusk, Premier: tak jak się spodziewałem, dotyczy to wydatków rzeczowych, po części redukcji etatów, pojawiły się też propozycje, o które prosiłem, a więc redukcji pewnych struktur biurokratycznych.

I to właśnie ograniczenia wydatków na administrację pozwoliły resortowi rolnictwa zaoszczędzić 230 milionów złotych. Jak zapewnia jego szef, na cięciach nie stracą ani rolnicy ani przedsiębiorcy.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: te oszczędności nie dotykają sfery rolników, sfery agencji, płatności unijnych czy też zobowiązań naszych w zakresie chociażby paliwa rolniczego, materiału siewnego czy ubezpieczeń.

Oprócz oszczędności resort rolnictwa przedstawił plan antykryzysowy dla polskiej wsi. W jego głównych założeniach mowa jest o przyspieszeniu realizacji i pozyskaniu dodatkowych środków unijnych. Chodzi miedzy innymi o restrukturyzacje rynku mleka i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Według resortu, na same te dwa działania, zarezerwowanych w unijnej kasie jest co najmniej 220 milionów euro.

 

Źródło: Argobiznes