Wielkanocna kampania promocji polskiej żywności

O tym, że „Polska smakuje”, należy mówić zawsze. Dlatego w  okresie przygotowań do Świąt Wielkanocnych  ruszyła ogólnopolska kampania „Polska smakuje cały rok”, której celem jest zachęcanie Polaków do poszukiwania i kupowania wysokiej jakości polskich produktów rolno-spożywczych. Przez cały rok.

Nowe pokolenia, patriotyzm konsumencki, zdrowy styl życia (sport i dieta), wzrost turystyki krajowej, a także zwiększona rola emocji w procesach zakupowych to rodzące się nowe trendy konsumenckie, bez zrozumienia których coraz ciężej przygotować skuteczną kampanię reklamową budującą konkurencyjność i rozpoznawalność produktów rolnych i rolno-spożywczych.

Taka jest ogólnopolska akcja promocyjna na Wielkanoc, która wystartowała na początku kwietnia. Akcja promocyjna  w niebanalny sposób, zgodnie z najnowszymi trendami marketingowymi będzie zachęcała Polaków do przygotowywania potraw zakupionych od polskich wytwórców. Główną osią kampanii jest wyświetlany w Internecie film reklamowy przybliżający pewne typowe relacje rodzinne  Polaków, jak i nasze oczekiwania względem tradycyjnych świątecznych potraw. W filmie widzimy, jak stół wielkanocny łączy rodziny. Zwracamy w nim uwagę na relacje międzyludzkie, a natywna narracja1 wykorzystuje tradycyjne dania wielkanocne. Przekaz łączy rodzinną  atmosferę, opowieść o relacjach w rodzinie, spotkaniu przy świątecznym stole, z informacją o polskich produktach spożywczych. Film w nowoczesny sposób  opowiada o tym, że  można  jeść pyszne polskie produkty i budować trwałe relacje w rodzinie,  nie tylko na święta.

Film przygotowany został w oparciu o nowoczesną metodologię storytellingu2. Jest to sposób tworzenia narracji, fabuły reklamy, która może poruszać sprawy ważne dla danej grupy docelowej i wzbudzić u nich emocje zachęcające do głębszej refleksji. W tego typu kampaniach lokowanie produktu nie musi być oczywiste, ponieważ dyskusja  jaka pojawia się przy emisji filmu automatycznie zmusza to mówienia i pisania o celu i produkcie kampanii. To dziś buduje relacje konsumenta z marką.

Na potrzeby kampanii przeprowadzone zostało badanie o tym, czego Polakom, którzy mieszkają na co dzień za granicą brakuje w kuchni najbardziej, za czym tęsknią (oczywiście w kontekście kuchni polskiej). Ponadto, zaplanowała została szeroka promocja w Internecie, współpraca z blogerami, liderami opinii, a także działania skierowane do mediów tradycyjnych.

Zarówno film, wyniki badania, jak i informacje o tym gdzie szukać tradycyjnych polskich produktów rolno-spożywczych zamieszczone zostały na stronie polskasmakujecalyrok.pl.

Projekt „Polska smakuje każdego dnia” to nie tylko innowacje, nowe marketingowe spojrzenie, nowe metody komunikacji w branży rolno-spożywczej, ale także chęć działania razem, pod jednym szyldem. Kampania  to wspólne przedsięwzięcie dziewięciu Funduszy Promocji: Mleka, Mięsa Wołowego, Wieprzowego, Końskiego, Owczego, Drobiowego, Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych i Funduszu Owoców i Warzyw. To pierwsza zintegrowana kampania promocyjna wszystkich Funduszy Promocji, reprezentujących prawie każdą kategorię polskich produktów rolno-spożywczych. Fundusze po raz pierwszy połączyły swoje siły, aby wykorzystując nowoczesne metody promocji, dotrzeć do konsumentów i zachęcić ich do poszukiwania, kupowania i spożywania polskich produktów. Tym działaniem chcą udowodnić, że w jedności siła i pokazać kupującym, że powinni zmienić styl życia i nie tylko na święta, ale codziennie szukać tradycyjnej, dobrej, polskiej żywności. Organizatorem kampanii jest konsorcjum pod przewodnictwem Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, w skład którego wchodzi również Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej.  

Dla Agencji Rynku Rolnego, która jest odpowiedzialna zarówno za krajową promocję produktów rolno-spożywczych, jak i obsługę wszystkich Funduszy Promocji to wielki sukces, ponieważ po raz pierwszy w historii Funduszy udało się zachęcić ich przedstawicieli do podjęcia wspólnych działań. W tym roku wszystkie aktywności promocyjne ARR w kraju będą prowadzone pod jednym szyldem „Polska smakuje” . Integracja projektu Funduszy z działaniami Agencji jest doskonałym przykładem dbania o konsumenta i przeniesieniu biznesowych standardów do branży rolno-spożywczej – powiedział Łukasz Hołubowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego.

Wojciech Giczkowski
Główny Specjalista
Biuro Rozwoju Rynku ARR

źródło: www.strefainspircji.arr.gov.pl