Wapnowanie użytków zielonych

Wapnowanie powinno być przeprowadzane co 3-6 lat, uzależniając ilość wnoszonego wapnia od jego zawartości w glebie (w oparciu o wyniki badania gleby). Za optymalny odczyn dla roślinności łąkowej przyjmuje się pH od 5,5 do 6,5. Wapnowania wymagają głównie łąki i pastwiska grądowe, założone na lekkich i średnich glebach mineralnych o pH poniżej 5,5. Gleby mineralne ciężkie są z reguły bardziej zasobne w wapń i w zasadzie nie trzeba ich wapnować.Gleby torfowe o pH poniżej 4,5 powinny być zwapnowane, ale ostrożnie! Im gleba bardziej organiczna, tym bardziej należy ograniczać wapnowanie, które przyspiesza rozkład substancji organicznej i jej degradację.

Nawozy wapniowe wysiewa się po zbiorze wszystkich pokosów i po zakończeniu wypasu. Jeżeli gleba ma odczyn niższy od optymalnego należy stosować tylko wapno węglanowe lub dolomit. W przypadku optymalnego odczynu, ale niskiej zasobności w magnez zaleca się wapno magnezowe. Jeżeli zachodzi konieczność wapnowania 'na darń” wskazane jest stosowanie węglanu wapnia (CaCO3) w ilości 1-1,5 t/ha. Późna jesień to dogodna pora na wapnowanie użytków zielonych.

NAWOZY ROLNICZE

WAPNO NAWOZOWO WĘGLANOWE CaO – 50 %

  • wapniowo – węglanowy Jest nawozem naturalnym powstałym w wyniku zmielenia wapienia jurajskiego. Zawiera 52% tlenku wapnia (CaO) i 0,6% MgO. Zawartości metali ciężkich są bardzo niskie i nawóz ten jest uznany za ekologicznie czysty. Jego doskonałe rozdrobnienie gwarantuje łatwy wysiew oraz szybkie wymieszanie z warstwą orną gleby. Wyniki doświadczeń wykazały, że wapnowanie przyczynia się do wzrostu plonów średnio o 10 – 15%. Plonotwórczy efekt działania wapna utrzymuje się przez kilka lat. Sprzedawany luzem, w opakowaniach 25 kg i 500 kg.
  • wapniowo-potasowo-magnezowy

– CaO min.26%, K2O min. 12%, MgO min. 6%, Cu 0,12%, Zn 0,11%, B 0,02%, Fe 0,6%

  • wapniowo-magnezowy

– CaO min.39%, MgO min. 10%, Cu 0,091%, Zn 0,083%, B 0,0017%, Fe 0,52%

Najnowszy, ekologiczny, uniwersalny, granulowany nawóz rolniczy o niespotykanym dotychczas składzie chemicznym. Zawiera wszystkie potrzebne roślinom pierwiastki i mikroelementy powobujące: – szybszy wzrost roślin oraz zwiększenie plonów, – zabezpieczenie roślin przed chorobami, – odkwaszanie gleby, – nasycenie wapnia składnikami odżywczymi zawartymi w nim powoduje równomierne rozmieszczenie po areale uprawnym.

 

Źródło: www.wodr.poznan.pl