Uprawa grochu siewnego

Na uwagę zasługuje przy tym istotny  postęp  biologiczny, jaki nastąpił  w uprawie grochu.  Jego miarą  jest przede wszystkim ponad 50% wzrost średniego plonu. Oprócz niewątpliwych zalet  groch posiada także cechy ujemne;należą do nich głównie dość wysoka skłonność do wylegania, nierównomierne  dojrzewanie strąków i nie  zawsze wysoki plon nasion.
Zarejestrowane odmiany ,a jest ich 43 ,różnią się wieloma cechami,a główny ich podział dotyczy wymagań glebowych. Na gleby lżejsze nadają się następujące  odmiany; Fidelia, Roch, Grapis, Wiato, KOS i Milwa. Natomiast na gleby kompleksu pszennego poleca się odmiany Agra, Ramrod, Brutus, Zekon, Diadem, Krezus.
Na glebach kompleksu pszennego należy stosować umiarkowane nawożenie mineralne, szczegółnie w stosunku do azotu,natomiast trzeba zastosować  odpowiednią walkę z chorobami szkodnikami. Pielęgnacja chemiczna przed chwastami polega na stosowaniu Bladeksu + Basagranu, ochronę przed chorobami, stosując Brawo 500SC lub Pencozeb 80WP. Srodki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją.
W nisko-i  srednionakładowej technologii uprawy należy zastosować około 40-50kg/ha fosforu, 80-90kg/ha potasui i 30kg/ha azotu Natomiast w technologii wysokonakładowej zaleca się zastosować 80 kg/ha fosforu, 140kg/ha potasu, 50-60kg/ha azotu.
Nowoczesna ochrona roślin strączkowych,w tym grochu  polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod i sposobów  zwalczania chorób i szkodników włączając  w to agrotechnikę, dobór odpornych odmian, glebę oraz metody chemiczne i biologiczne w  celu skutecznego, bezpiecznego i opłacalnego ograniczenia chorób szkodników do poziomu, poniżej którego nie wyrządza on szkód.
Groch może być uprawiany na plantacjach jednogatunkowych, ale w Polsce bardzo popularnym sposobem uprawy są mieszanki z innymi gatunkami roślin strączkowych lub ze zbożami (owies, jęczmień). Zaletą tego typu upraw jest ich większa wierność plonowania w porównaniu z zasiewami czystymi. Przy wyborze odmian do komponowania mieszanek należy wziąć pod uwagę wymagania glebowe odmian grochu, a także gatunkówi odmian zboż.
Odmiany wchodzące w skład mieszanki powinień cechować zbliżony termin dojrzewania i mała podatność na wyleganie. Gleba powinna być przygotowana bardzo starannie, wysiew nasion dokonuje się w 3 dekadzie kwietnia siewnikiem rzędowym, przyjmując za optymalną obsadę 100 nasion na 1m2. Zbiór dokonuje się, po wcześniejszej desykacji w terminie do 31 lipca.


Źródło: www.modr.pl