UE proponuje nowe oznaczenia jakości żywności
W dokumencie programowym opublikowanym 28 maja Komisja Europejska podniosła też kwestię możliwości znakowania części produktów jako „produkt tradycyjny” lub „produkt rolnictwa górskiego”.
Mariann Fischer Boel, europejska komisarz ds. rolnictwa, powiedziała: „musimy zdać sobie sprawę, że w Europie, w której niemożliwa jest ilościowa konkurencja w produkcji…. potrzebna jest konkurencja na polu jakości.” Dodała, że głównym zadaniem systemu powinno być zapewnienie dotarcia informacji o obowiązujących standardach do konsumentów i kupujących i ich zrozumienie.
Fisher Boel powiedziała, że wśród rolników „istnieje ogromna potrzeba uproszczenia” obecnego systemu oznakowań, z kolei konsumenci wymagają bardziej komunikatywnych etykiet.
Prace Komisji mogłyby prowadzić do zniesienia oznaczenia „gwarantowana tradycyjna specjalność” utworzonego w 1992 roku w celu przyciągnięcia uwagi konsumentów do żywności wytwarzanej w sposób tradycyjny. Fischer Boel przyznała, że zainteresowanie tym programem nie było duże: niebieskiej etykiety ze złotymi gwiazdkami używa jedynie 20 produktów, w tym belgijskie piwa i „tradycyjny” brytyjski indyk.
Mogłoby ono być zastąpione oznaczeniami bardziej specyficznymi, takimi jak „produkt rolnictwa górskiego” lub „produkt tradycyjny”. Komisja ma zamiar stymulować rolnictwo w regionach górskich, gdzie uprawa gruntów jest utrudniona z powodu uboższych gleb i surowszych warunków klimatycznych.
Jednocześnie Komisja chciałaby utrzymać w mocy popularne w UE „chronione oznaczenie geograficzne”, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi konsumenta na fakt wytworzenia produktu według tradycyjnych receptur danego regionu. Oznaczeniem tym cieszy się około 3.000 win, spiritusów i różnych rodzajów artykułów spożywczych.
Najprawdopodobniej nie ujrzy światła dziennego pomysł Komisji na wprowadzenie oznaczenia o „spełnianiu wymogów UE”, który miałby występować na produktach unijnych i importowanych wytworzonych zgodnie z wymogami UE. Rolnicy i sprzedawcy detaliczni w przeważającej części sprzeciwili się temu planowi podczas prowadzonych konsultacji.
Komisja Europejska musi jeszcze zbadać, czy ekologiczne znakowanie UE („Stokrotka”) może być rozszerzone na żywność i pasze. Logo to jest obecnie widoczne na 3.000 produktów, od detergentów po papier. Wcześniej w tym roku Rada Ministrów UE i Parlament Europejski wyraziły zgodę na ten pomysł. Polecili jednak Komisji sprawdzić, czy jest to wykonalne.
Grupy rolnicze są przekonane, że spowoduje to zamieszanie w związku z oznaczeniami rolnictwa ekologicznego.
Formalne propozycje legislacyjne dotyczące nowych możliwości znakowania jakości żywności zostaną przedstawione przez Komisję w przyszłym roku.
Jennifer Rankin, „EU proposes new food labels”, European Voice
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska