„Trzy znaki smaku” promują polskie specjały

Każda żywność produkowana w polskich placówkach handlowych jest żywnością zdrową, ponieważ została przebadana przez właściwe służby. Niedopuszczalne są takie przypadki, kiedy produkt nie odpowiada składowi, który jest przedstawiony na opakowaniu – mówił prezes.

Szczególne znaczenie produktów regionalnych i ekologicznych wynika z tego, że konsumenci mają możliwość powrotu do tradycyjnych smaków i receptur powstawania wyrobów.

Kampanii informacyjnej „Trzy znaki smaku” będą towarzyszyć warsztaty kulinarne, które przybliżą producentom i konsumentom polską tradycję kulinarną. Kucharz Grzegorz Łapanowski uważa, że Polacy mogą być dumni ze swojej kuchni.

Ważne jest, żebyśmy doceniali swoje produkty zarówno w domowej kuchni, jak i na rynku restauracyjnym. To dzięki nim nasza kultura jest wyjątkowa. Właśnie takie potrawy możemy zaoferować turystom, to one odróżniają nas na tle regionu. Warto jest tę tradycję pielęgnować – podkreślił Łapanowski.

Do najbardziej znanych certyfikowanych produktów regionalnych należy sławny rogal świętomarciński. O tajemnicy tego przysmaku opowiadała producentka Katarzyna Mojzykiewicz.

Tradycyjny rogal świętomarciński może być produkowany wyłącznie w Wielkopolsce. Jego gramatura to 200–250 gramów, a robiony jest z ciasta półfrancuskiego. Najważniejsze jest jego serce – nadzienie – które sporządzanie jest na bazie białego maku. Biały mak to bardzo rzadki i wykwintny składnik cukierniczy. Rogal oblany jest pomadą i posypany orzechami – tłumaczy Mojzykiewicz.

Europejski system ochrony produktów obejmuje trzy oznaczenia: chroniona nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne oraz gwarantowana tradycyjna specjalność. W Polsce mamy ponad 30 produktów z tego typu certyfikatami.

Autor: kapi, pszl
Źródło: IAR; tvp.info