Szwedzkie plany na lądy i morza
Działania Szwecji, mające na celu pomoc krajom nadbałtyckim we współpracy w usuwaniu utrzymujących się barier dostępu do wspólnego rynku oraz rozwiązywaniu problemów zanieczyszczeń, rozpoczną się we wrześniu.
Cecilia Malmström, szwedzka minister europejska, mówi: „Mamy możliwość pokazać całej Unii Europejskiej jak region z długoletnim doświadczeniem współpracy międzyrządowej i międzyregionalnej może razem pracować w celu sprostania wspólnym wyzwaniom.”
Polityka rolna
Szwedzkie poglądy na politykę rolną najprawdopodobniej okażą się kontrowersyjne. Jako zwolennicy wolnego handlu, Szwedzi mogliby zaniepokoić niektóre kraje, podejmując dyskusję na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
WPR pochłania około 40% budżetu UE – zbyt dużo ze szwedzkiego punktu widzenia. „Udział WPR w całym budżecie UE musi zostać zmniejszony,” – powiedział w maju Eskil Erlandsson, szwedzki minister rolnictwa. Erlandsson chce przesunąć pieniądze z dopłat bezpośrednich na programy dla rolników na rozwijających się obszarach wiejskich. To gwarantuje niezadowolenie rolniczych tradycjonalistów takich jak Francja i Grecja.
Ostatni spadek cen mleka sprowokował niektóre kraje do ponownego rozważania zmian w WPR uzgodnionych w zeszłym roku. Na początku tego roku, Komisja Europejska ponownie wprowadziła subsydia eksportowe do mleka, chociaż uchyliła się od ich ponownego rozszerzenia w maju. Szwedzi nie okażą tyle zrozumienia przyszłym żądaniom lobby rolniczego.
Dobrostan zwierząt, przystosowanie rolnictwa do zmian klimatycznych i przyszłość wspólnej polityki rybołówstwa będą trzema tematami prezydencji szwedzkiej z zakresu rolnictwa i rybołówstwa.
Jennifer Rankin, „Homegrown projects”, European Voice
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska