Świat w 2050 – czy rolnictwo podoła zadaniu?
Raport opracowany przez Deutsche Bank, jeden z wiodących światowych banków inwestycyjnych, we współpracy z Nelson Institute for Environmental Studies przy Uniwersytecie Wisconsin-Madison’s, przedstawia ogólny zarys zrównoważonych inwestycji w rolnictwie w kontekście ogromnego wzrostu populacji ludzkiej i zwiększającego się zapotrzebowania na żywność, włókna, paliwo.
„Stoimy na rozstaju dróg, musimy zdecydować jakie poczynić inwestycje, jakie podjąć kroki, by móc wyżywić populację ludzką do 2050 roku,” mówi David Zaks, współautor raportu, pracownik naukowy Nelson Institute’s Center for Sustainability and the Global Environment.
Do 2050 roku liczba ludzi na świecie ma wzrosnąć do 9 miliardów ludzi, z 6,5 miliarda obecnie. Już teraz, jak donosi raport, pojawia się luka między produkcją rolną a zapotrzebowaniem na nią, a będzie się ona powiększać z powodu zmian klimatycznych, rosnącego zapotrzebowania na biopaliwa oraz pogłębiającego się deficytu wody.
„Przyjdzie taki moment, w którym wyżywienie ludzkości będzie trudne,” mówi Zaks, którego praca skupia się na badaniu zależności, trendów i procesów zachodzących w rolnictwie w perspektywie globalnej.
Autorzy raportu stwierdzają, że mimo iż wzrost populacji będzie wywierał ogromną presję na rolnictwo światowe, jej popyt na jego produkty może zostać zaspokojony poprzez połączenie rozszerzenia uprawy na tereny marginalne i niewykorzystywane dotychczas grunty, wprowadzanie nowych typów upraw i nowoczesnych technologii. „Rozwiązanie zarysowującego się kryzysu będzie możliwe jedynie poprzez zmianę sposobu użytkowania ziemi, zmianę uprawianych roślin i zmianę sposobów ich uprawy,” wyjaśnia Zaks.
Raport zwraca uwagę na fakt znacznego postępu na niwie badań naukowych w zakresie rolnictwa oraz postępu technologicznego jaki miał miejsce w Europie i Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady i jednoczesny brak ich przełożenia się na wzrost produkcji w skali globalnej.
Rolnicy żyjący na skraju ubóstwa, szczególnie w krajach rozwijających się, w znikomym stopniu skorzystali z tych osiągnięć, a inwestycje w tym zakresie, w najlepszym wypadku, były marginalne.
Mimo to raport wymienia liczne strategie pozwalające zwiększyć światową produkcję rolną w zrównoważony sposób, w tym:
- udoskonalenie technologii nawadniania, nawożenia i sprzętu rolniczego, wykorzystujące systemy informacji geograficznej, globalne mapy analityczne, rozwój wysokowydajnych i precyzyjnych technologii;
- stosowanie zaawansowanych systemów zarządzania i technologii na skalę globalną, szczególnie rozszerzenie zakresu badań naukowych i inwestycji w rozwijających się regionach świata;
- inwestycje w kompetencje rolników w celu wyciągnięcia maksymalnych korzyści z nowoczesnych technologii – edukacja i jednostki upowszechnieniowe, w tym inwestycje kapitału prywatnego w lepsze szkolenie rolników;
- zwiększenie plonów przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, w tym roślin genetycznie modyfikowanych
- zwiększenie powierzchni gruntów pod produkcją rolniczą bez zajmowania obszarów leśnych dzięki uprawie poplonów, rekultywacji zdegradowanych gruntów ornych i pastwisk, przeznaczenie produktywnych pastwisk pod produkcję biopaliw.
„W pierwszej kolejności musimy poprawić plony,” twierdzi Zaks, „następnie powinniśmy przeznaczyć pod rolnictwo więcej gruntów, mając jednocześnie na uwadze konsekwencje środowiskowe, potem musimy zająć się technologią.”
Bruce Kahn, starszy analityk finansowy w Deutsche Bank, powtarza obserwacje Zaks’a: „Sprostanie wyzwaniu wyżywienia rosnącej populacji ludzi przy jednoczesnym ocieplaniu się klimatu wymaga zwiększenia plonów poprzez zaawansowaną gospodarkę gruntami, precyzyjną irygację, technologie nawożenia,” mówi Kahn, absolwent Instytutu Nelson’a. „Rolnicy, rynki, rządy będą musiały przeanalizować szereg możliwości, w tym poprawę nawadniania, mechanizację, nawożenie, potencjalne korzyści z upraw będących rezultatem prac biotechnologicznych.”
Raport Deutsche Banku oparty jest częściowo na narzędziach analizy rolnictwa globalnego, mapach, modelach i bazach danych opracowanych przez naukowców w Nelson Institute for Environmental Studies przy Uniwersytecie Wisconsin-Madison’s. Jak mówi Zaks, narzędzia te, w tym mapy światowych zasobów gruntów pod uprawy i pastwiska, zostały pierwotnie opracowane dla celów akademickich. Opublikowany raport dowodzi, że takie narzędzia będą zyskiwały na znaczeniu w wykreślaniu kursu zrównoważonego rolnictwa globalnego.
University of Wisconsin-Madison, „Projected Food, Energy Demands Seen To Outpace Production”, ScienceDaily
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska