Słonecznik – słońce dla konsumentów i rolników
Słonecznik dopasowuje się również do zmieniającej się amerykańskiej diety. Olej linolowy (bogaty w kwas linolowy), oryginalny olej ze słonecznika, jest w 65% wielonienasycony, wymaga jednak częściowej hydrogenacji (uwodornienia) w celu przedłużenia trwałości. W 1995 roku NSA zapoczątkowało inicjatywę wykreowania produktu o niskiej zawartości tłuszczy nasyconych, który nie wymagałby procesu częściowej hydrogenacji.
„Rynek słonecznika napędzany jest przez dwie rzeczy. Jedną z nich jest poszukiwanie przez konsumentów tłuszczy mniej nasyconych. Drugą, najbardziej znaczącą, jest redukcja spożycia tłuszczy trans.” Od stycznia 2006 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wymaga etykietowania tłuszczy trans. W 2005 roku badania kliniczne na Stanowym Uniwersytecie w Pensylwanii wykazały, że dieta z olejem NuSun redukowała stężenie cholesterolu całkowitego o 4,7%, a cholesterolu LDL (tzw. złego) o 5,8% w porównaniu z przeciętną amerykańską dietą. „Wskazuje to na pozytywny wpływ równoważenia tłuszczy występujących w diecie dodatkiem tłuszczy jedno- i wielonienasyconych na zapobieganie chorobom serca” – mówi Penny Kris-Etherton z Penn State University.
Coraz większa ilość produktów spożywczych zawiera olej słonecznikowy. W 2003 roku Frito-Lay zmieniło stosowany olej na nieuwodorniany w swoich dwóch wiodących markach. W 2006 roku zdecydowało się do stosowania w ich produkcji oleji NuSun. Crisco wprowadziło nową linię produktów z zerową zawartością tłuszczów trans.
* Tłuszcze trans – tłuszcze nienasycone, przy wiązaniach podwójnych węgiel-węgiel w łańcuchach reszt kwasów tłuszczowych występuje konfiguracja trans. Występują w tłuszczach naturalnych lecz w bardzo małych ilościach (3-5% ilości izomerów cis). Ich ilość jest radykalnie zwiększana w wyniku procesu hydrogenacji (uwodorniania) w celu otrzymania półstałych tłuszczów roślinnych jak np. margaryna. Zmieniona konfiguracja cząsteczki zmienia jej metabolizm. Częste spożywanie tłuszczów typu trans ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi [od tłumacza].
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska
Na podstawie: „Sunflowers a bright spot for farmers and consumers” Cheryl Tevis, Agriculture Online,