Skup mleka ponad limit; będą kary?
W związku z tym, że w kolejnych latach produkcja mleka spadła, zawieszono pobieranie zaliczek na poczet ewentualnych opłat, które wynosiły 20 gr. za każdy litr mleka. W kwietniu 2012 r. Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka, całkowicie znosząc obowiązek pobierania zaliczek. Gdyby nastąpiło przekroczenie kwoty, opłatę musiałyby zapłacić mleczarnie i potem pieniądze ściągnąć od dostawców mleka. Kary musieliby uiścić wszyscy rolnicy, którzy przekroczyli swoje indywidualne limity.
Limit produkcji mleka na ten rok wynosi 9,96 mld kg. Rok kwotowy trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.
Według ARR, szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw w pierwszym półroczu 12/13 ukształtował się na poziomie ok. 52 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 49,9 proc. W szóstym miesiącu roku kwotowego podmioty skupiły ok. 811,1 mln kg mleka, czyli o 4,9 proc. mniej niż w sierpniu, ale nadal o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem.
W ubiegłym roku kwotowym także istniała obawa przekroczenia limitu produkcji mleka, jednak ostatecznie wykorzystanie kwoty mlecznej za 2011/2012 wyniosło ok. 98 proc.
Według danych GUS we wrześniu br. mleczarnie płaciły za mleko przeciętnie 115,19 zł za hektolitr surowca, czyli o ponad 2 proc. więcej, niż w sierpniu br., ale o ok. 5 proc. mniej niż rok wcześniej.