Sezon niskich cen

Teraz nie ma już jednak na co czekać, bo czasu na zrywanie coraz mniej. W tym roku sadownicy zbiorą około 2,5 miliona ton. Na krajowy rynek to i tak za dużo. Ratunkiem dla sadowników jest eksport. Głównie na wschód. Ale handel ruszy najwcześniej po nowym roku.

Jarosław Skarzyński, grupa producencka: jabłka niestety na rynku rosyjskim są z Mołdawii i z rynków wewnętrznych, lokalnych. Są one bardzo tanie i niestety nie odpowiadają cenowo. Pyzatym jest bariera celna jest podwójna stawka celna od 1-go stycznia.

Jeszcze niższe są ceny jabłek przemysłowych. Dlatego owoce niskiej jakości zamiast trafić do przetwórstwa gniją pod drzewami. Zdaniem sadowników i ekspertów wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno. Trzeba postawić na jakość.

Krystyna Szymańska, firma doradcza: są firmy, które już się nauczyły i dostosowały do wymagań rynku, sieci handlowych i eksporterów, które wdrożyły systemy jakości, które gwarantują i bezpieczeństwo żywności i jakości.

Dotyczy to głownie grup producenckich, które zainwestowały w nowoczesne sortownie. Ale do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo.

Krystyna Szymańska, firma doradcza: jest duża grupa ludzi, którzy są zorganizowani w grupy producenckie, produkują warzywa i owoce w warunkach sprzed 20 lat.

Kolejna sprawa to promocja owoców. Produkcja jabłek deserowych wzrasta, a spożycie maleje. Aby to zmienić potrzebne jest wspólne działanie producentów i handlowców.

 

Źródło: Agrobiznes