Ropa coraz bliżej 60 dolarów za baryłkę

Eksperci są zgodni, że najbliższe dni też nic nie zmienią. A drożejące surowce nie pozostawiają producentom paliw większego wyboru. W całej Europie z każdym dniem jest coraz drożej.

Koncerny podnoszą stawki za paliwa w hurcie, a to prawie od razu przekłada się na wyższe ceny detaliczne.

Średnie ceny paliw w Europie

stacje benzynowe          zł/l

Pb 95

Holandia                             6,20

Rumunia                             3,75

ON

Norwegia                            5,38

Polska                                 3,53

Teraz najdroższą benzynę bezołowiową tankują Holendrzy – 6 złotych 20 groszy za litr. To ponad dwa złote więcej niż w Polsce. Taniej niż u nas na benzynie jeździ się w Rumunii, za to my tankujemy najtańszy olej napędowy. Najdroższy diesel jest w Norwegii.

Nasze koncerny też szykują się do kolejnych zmian cenników w górę, a w ich ślady powoli idą właściciele stacji benzynowych. Weekend najprawdopodobniej przyniesie kilkugroszowe podwyżki. Pierwsze zmiany w sprzedaży detalicznej w Polsce już są widoczne.

Średnie ceny paliw w Polsce

stacje benzynowe          zł/l

Pb 95

woj. podlaskie                            4,08

woj. kujawsko-pomorskie          3,91

ON

woj. mazowieckie                       3,62

woj. śląskie                                  3,49

Jeszcze w ubiegłym tygodniu najwyższe stawki za litr bezołowiowej 95-tki tylko dochodziły do 4 złotych. Dzisiaj w wielu regionach są powyżej tej granicy. Najdrożej jest na Podlasiu – cena litra to 4 złote 8 groszy. Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim. Podwyżki nie ominęły też stawek za olej napędowy. Najwyższe ceny płacą kierowcy na Mazowszu, najniższe na Śląsku.

 

Źródło: Agrobiznes