Rolnośrodowiskowe programy

Program rolnosrodowiskowy to finansowe wsparcie dla rolników gospodarujących w sposób tradycyjny i przyjazny dla środowiska. W edycji na lata 2004-2006 najwięcej rolników skorzystało z pakietu „ochrona gleb i wód”, czyli tak zwanych międzyplonów. W ubiegłym roku zaś najwięcej wniosków złożono na działanie związane z ochroną łąk i pastwisk.

Grażyna Bareja, Rososz: siejemy między plony, mamy rolnictwo zrównoważone poza tymm mamy jeszcze łąki ekstensywne w naszym gospodarstwie.

Przystąpienie do programu wymaga jednak zastanowienia. Wszystkich zobowiązań rolnośrodowiskowych trzeba przestrzegać przez pięć kolejnych lat.

Zygmunt Kaczor, ARiMR: program rolnośrodowiskowy wymaga utrzymania wszystkich działek ewidencyjnych, rolnych, z którymi rolnik zgłosi się do końca okresu programowania.

Rolnicy, co roku muszą składać tak zwane wnioski kontynuacyjne. Przy czym po trzech latach uczestnictwa w starym programie mogą przejść na nowy okres programowania.

Zygmunt Kaczor, ARiMR: jednak rozporządzenia unijne wymagają, aby to przejście odbyło się ze wzmocnieniem.

A to oznacza, że trzeba dobrać dodatkowe pakiety. Według Agencji Restrukturyzacji w tym roku po raz pierwszy wnioski na program rolnośrodowiskowy złoży 30 tysięcy rolników.

Źródło: Agrobiznes