Rekordowe zbiory buraków cukrowych
Przez nadwyżkę plonów kampania trwała dłużej niż się spodziewano. Przykładowo w Cukrowni Kruszwica trwała 115 dni, a w Cukrowni w Nakle 110 dni.
Zbiory były rewelacyjne, a to miało przełożenie na zarobki plantatorów. Dodatkowo, plantatorzy uznają za sukces fakt, że zwiększyła się cena buraków kwotowych skupowanych przez Krajową Spółkę Cukrową w kampanii 2012/2013. Wynosi 185 zł za tonę.
Tymczasem w Toruniu odbyło się spotkanie Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego, podczas którego negocjowano nowe warunki skupu surowca na kampanię 2012/13. W wyniku rozmów ustalono nową cenę buraków kwotowych, która wynosi obecnie185 zł netto za surowiec o zawartości 16% cukru.
Kampania zakończyła się w cieniu rozmów o prywatyzacji największego producenta cukru w Polsce i Krajowej Spółki Cukrowej. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało już o koncepcji planowanej prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która została wypracowana w drodze konsultacji społecznych z przedstawicielami osób uprawnionych – plantatorów i pracowników.
Zapowiedziana prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej będzie przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym nastąpi częściowe, dobrowolne umorzenie akcji KSC. Po sporządzeniu wyceny akcji, Spółka planuje rozpocząć skup części akcji własnych w celu umorzenia. Oferta skierowana będzie do Skarbu Państwa oraz podmiotów nie związanych ze Spółką, tj. byłych plantatorów, byłych pracowników oraz ich następców prawnych. Osoby te będą mogły podjąć decyzję o dobrowolnej sprzedaży posiadanych akcji po cenie ustalonej na drodze wyceny. W dalszej kolejności wykupione akcje zostaną umorzone. W trakcie drugiego etapu prywatyzacji pozostałe akcje, po ponownej wycenie, będące w posiadaniu Skarbu Państwa, zostaną przeznaczone do wykupu przez podmioty uprawnione, wśród których znajdą się plantatorzy związani z Krajową Spółką Cukrową umowami kontraktacji oraz jej pracownicy – łącznie ok. 18 tys. osób.