Rejestracja „wielkopolskiego sera smażonego” jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego

Wielkopolski ser smażony wytwarzany jest w dwóch wariantach – naturalny lub z kminkiem. Produkt ten charakteryzuje się smakiem i zapachem pochodzącym od zgliwiałego i usmażonego twarogu oraz kminku.

Wielkopolski ser smażony wytwarzany zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą cieszy się nieustająco dobrą opinią w całej Polsce, a także poza jej granicami. Jego smak doceniają przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski. Dla nich smak sera smażonego jest smakiem, który pamiętają z dzieciństwa. Ser ten produkowany jest zgodnie z miejscową tradycją według receptury charakterystycznej dla tego obszaru Polski. To właśnie takiego sera smażonego, który przed laty robiły w domach ich matki i babki, poszukują konsumenci.

W Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych także sześć innych polskich produktów regionalnych – „bryndza podhalańska” i „oscypek” jako Chronione Nazwy Pochodzenia oraz miody pitne: „półtorak”, „dwójniak”, „trójniak” i „czwórniak” jako Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

 

Żródło: MRiRW