Protest ws. wyceny działek pod budowę obwodnicy Blokada krajowej „ósemki”

Przejazd zablokowało kilka ciągników rolniczych. „Natychmiast żądamy godnych wypłat”, „Łamane są prawa człowieka”, „Drogi tak, lecz nie kosztem ludzi”, „Dosyć czekania – pora działania”, „Premierze, gdzie mieszkać, jak żyć?” – takie hasła widnieją na transparentach protestujący.

Jedna z właścicielek posesji Irena Konopko z Podbudówka powiedziała dziennikarzom, że mieszkańcy protestują, bo dostali decyzje o opuszczeniu swoich domów do 15 czerwca, ale nie ma wyceny ich własności i pieniędzy, za które mogliby kupić nowe mieszkania lub domy.

Protestujemy przeciwko takiemu bezprawiu. Zablokowaliśmy drogę, to może władze wreszcie dostrzegą nasz problem, bo do tej pory są tylko deklaracje – dodała Konopko.

W blokadzie uczestniczy sekretarz gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, który powiedział dziennikarzom, że prawo własności rolników nie zostało poszanowane.

Mieszkańcy są postawieni w bardzo trudnej sytuacji, bo muszą opuścić swoje domy, grunty i warsztaty pracy i zostają z niczym. Obecne przepisy dotyczące wywłaszczeń są nieżyciowe, dlatego ludzie musieli wyjść na ulicę, by manifestować – dodał Mackiewicz.

Planowana druga blokada
Droga krajowa nr 8, prowadząca do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku, będzie w czwartek zablokowana dla ciężarówek w sumie przez 7 godzin. O godz. 12, kiedy zakończy się pierwsza blokada, rozpocznie się bowiem druga: czterogodzinny protest organizowany przez Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk.

Suwalczanie mają blokować „krajówkę” w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Utrata i Przytorowa. Domagają się jak najszybszej budowy obwodnicy ich miasta, przez które każdej doby, podobnie jak przez Augustów, przejeżdża po kilka tysięcy ciężarówek zdążających do i od Budziska.

Jak informuje policja, blokady spowodują duże utrudnienia w ruchu w stronę granicy litewskiej, szczególnie dla ciężarówek. Dlatego radzi ich kierowcom, by zjechali na parkingi i zaczekali na zakończenie protestów.

Autor: kapi, kan
Źródło: PAP; tvp.info