Prawdziwej wiosny wciąż nie ma. Będą opóźnienia w zasiewach

Wczesny siew zbóż jarych, dzięki wykorzystaniu zapasu wody zgromadzonego w glebie po zimie, sprzyja rozkrzewianiu roślin, rozwojowi systemu korzeniowego i powierzchni asymilacyjnej, a w efekcie wzrostowi plonu ziarna. Wczesne zasiewy w mniejszym stopniu porażane są też przez choroby grzybowe – ocenia Andrzej Nowik, rolnik z Krotoszyna (woj. kujawsko-pomorskie).

Zboża jare są odporne na zimno w tej fazie rozwoju. Przystępując do siewów należy pamiętać, że do minimum należy ograniczyć wiosenne uprawki przedsiewne. Opóźnienie terminu siewu skraca długość fazy krzewienia i zmniejsza liczbę ziaren w kłosie, a więc wpływa na plon. Optymalny siew pszenicy jarej w części województw opolskiego, wielkopolskiego czy lubuskiego przypada na 15-25 marca. Rolnicy już teraz liczą straty.

Ostatnie mrozy i silne wiatry na pewno spowodowały straty w uprawach. Jaka jest ich skala, ocenimy dopiero jak z pól zniknie śnieg. Dobrze, że nie nawoziłem wcześniej, tak jak niektórzy moi koledzy, którzy już ogłosili wiosnę dwa tygodnie temu, bo byłbym jeszcze bardziej stratny – podsumowuje Mirosław Iwiński, rolnik z Rojewa (woj. kujawsko-pomorskie).

W Polsce mogą być niższe zbiory zbóż, ale według ekspertów sytuacja na tym rynku zapowiada się stabilnie. Wszystko może jednak ulec zmianie w zależności od sytuacji w innych krajach. Copa-Cogeca opublikowała już nowe szacunki dot. zbóż w UE na rok gospodarczy 2012/13 i 2013/14, według których przewiduje się wzrost produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej o 3,7 proc. w odniesieniu do roku ubiegłego. Copa-Cogeca ostrzegła jednak, że złe warunki pogodowe w okresie zasiewów mogą mieć poważny wpływ na plony.

Dane liczbowe pokazują, że oczekuje się wzrostu produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej z 122,4 mln ton w roku 2012/13 do 127 mln ton w roku 2013/14. Oczekuje się, że całkowita produkcja pszenicy wzrośnie o 3,3% . Po raz pierwszy powierzchnia jęczmienia ma wzrosnąć o 1%, jednak w związku z niskimi oczekiwaniami co do potencjału plonów produkcja będzie ograniczona do 53,7 mln ton. Przewiduje się wzrost produkcji zbóż ogółem w Unii o 1,9% z 273 mln ton w roku 2012/13 do 278,5 mln ton w roku 2013/14 – podkreślił przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca Max Schulman z Finlandii.

Europejscy rolnicy potrzebują w tym roku dobrych zbiorów, aby poprawić wielkość i jakość produkcji zbóż. Podstawą są nawozy. Jednak aktualny poziom cen na rynku i potencjalne podatki krajowe utrudniają sytuację rolników, a to pozostaje w sprzeczności z kwestiami priorytetowymi dla Unii Europejskiej, czyli z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i sprostaniem wzrastającemu popytowi.

Autor: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”
Źródło: TVP; tvp.info