Potencjalne zagrożenie zdrowia „zestresowaną” żywnością
Nadmieńmy jedynie, że w Polsce produkcja drobiu na stłuszczone wątroby jako niezgodna z wymaganiami dobrostanu zwierząt jest zabroniona, podobnie jak w większości krajów europejskich. Proceder ten jest w dalszym ciągu zalegalizowany w Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Węgrzech i Francji. W tej ostatniej foie gras uznane jest za „chronione kulturalne i gastronomiczne dziedzictwo” (art. L654-27-1 Francuskiego Kodeksu Rolnego). Zakaz produkcji nie oznacza zakazu kupna i importu z innych krajów.
Dlaczego warto powstrzymać się od konsumpcji kusząco aksamitnego pasztetu wyjaśnia Michael Greger z the Human Society of the United States (HSUS). Szkodliwe fragmenty białek znane jako włókna amyloidowi związane z uszkodzeniami mózgu w chorobie Alzheimer’a i komórek trzustkowych w cukrzycy typu II mogą być obecne w mięsie drobiu i ssaków. Amyloidy nie ulegają zniszczeniu nawet w wysokich temperaturach w procesie gotowania.
Micheal Greger, dyrektor Public Heath and Animal Agricultrue, HSUS, jest też przekonany o zdolności tych białek do pasażowania (przenoszenia). W warunkach laboratoryjnych potwierdzono zdolność przenikania amyloidów z mięsa, w którym się znajdują do organów szczurów nim karmionych.
Greger wyjaśnia, że mechanizm biochemiczny, zbliżony do replikacji podobnych fragmentów białka w mózgu dotkniętym chorobą Creutzfeldt’a-Jakob’a, scrapie (trzęsawaką) czy BSE, może mieć miejsce kiedy włókienka amyloidowe dotrą do komórek mózgu lub trzustki. Wysokie poziomy tych szkodliwych białek stwierdza się w pasztecie ze stłuszczonych wątróbek pozyskiwanych z tuczonego drobiu.
Ptaki żyjące w warunkach stresującego przymusowego tuczu często przechodzą spontaniczne amyloidozy z powodu chronicznych reakcji zapalnych, które powodują tworzenie przez włókienka amyloidowi afunkcyjnych depozytów w organach zwierząt. W testach laboratoryjnych amyloidozom sprzyja wstrzykiwanie minimalnych ilości bohaterów publikacji – włókienek amyloidowych, które indukują produkcję zdeformowanych łańcuchów białek.
Greger podkreśla, że stłuszczone wątróbki są obecnie jedynym znanym produktem żywnościowym zawierającym wysokie poziomy włókienek amyloidowych i nie zaobserwowano dotychczas żadnych oddziaływań produktu na organizmy ludzkie. Jednakże wyniki przeprowadzonych badań sugerują, iż amyloidy mogą być przenoszone (pasażowane) podobnie jak priony w przypadku choroby BSE i powinno to być brane pod uwagę.
Myszy karmione wołowiną zawierającą amyloidy zapadają na amyloidozę (skrobiawicę) w ciągu kilku tygodni. Wziąwszy pod uwagę, że skrobiawica pojawia się u wielu zarówno dzikich jak i udomowionych zwierząt, w tym drobiu, bydła, psów kóz, koni, owiec, rzadziej u kotów i trzody chlewnej, niezbędne są badania naukowe wykluczające spożywanie przez ludzi żywności mogącej powodować amyloidozę.
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska
Na podstawie: „Amyloid fibrils: potential ford safety implications” Michael Greger, International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health
Za EurekAlert!