Polska reaguje na rosyjskie kontrole

W poniedziałek Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) poinformowała o zaostrzeniu kontroli fitosanitarnej owoców i warzyw z Polski. Posunięcie to uzasadniła „coraz częstszymi przypadkami nieprzestrzegania międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych”.

W oddzielnym komunikacie Rossielchoznadzor poinformował o zatrzymaniu 44 ton gruszek i jabłek z Polski z przekraczającymi dopuszczalne normy pozostałościami pestycydów i azotanów.

W opinii Kłosa, Rosja może stanowić swoje własne przepisy, bardziej restrykcyjne niż unijne. – Jeśli chcemy eksportować do tego kraju, to musimy się do nich dostosować – stwierdził.

Z kolei minister rolnictwa Stanisław Kalemba podkreśla, że polska żywność  jest bezpieczna. – Jeśli mówi się tylko o jednym przypadku, to świadczy o tym, że polska żywność jest świetna – powiedział. Dodał jednak, że każdy przypadek budzący wątpliwości należy zbadać.

Pytany, czy Polsce grozi embargo na eksport owoców i warzyw do Rosji odparł, że nie można mówić o tak katastroficznych scenariuszach.

W ostatnim czasie rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego kilkakrotnie zgłosiła zastrzeżenia do jakości mięsa i serów, a także owoców i warzyw sprowadzanych z Polski. Rossielchoznadzor nie wykluczył nawet wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej.

Zaostrzenie kontroli fitosanitarnej owoców i warzyw z Polski może mieć związek z poparciem Warszawy dla bliższego zintegrowania Ukrainy z UE – twierdzi z kolei magazyn „Business New Europe”.

Autor: pszl; Źródło: PAPPAP