Polepszacze glebowe – mączki mięsno-kostne
Każda osoba chcąca zakupić mączki zwierzęce celem zastosowania ich jako polepszacze gleby zobowiązana jest zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii, na którego terenie znajduje się miejsce, gdzie zostaną wykorzystane polepszacze gleby.
Zgłoszenie to musi mieć formę oświadczenia, które osoba zainteresowana zakupem mączek zwierzęcych przedkłada powiatowemu lekarzowi (PLW) w dwóch egzemplarzach, w celu uzyskania jego podpisu i pieczęci.
Uzyskanie zarówno podpisu i pieczęci Powiatowego Lekarza Weterynarii jest warunkiem koniecznym do spełnienia, aby zakład utylizacyjny mógł sprzedać mączkę mięsno-kostną. W oświadczeniu należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dokumentu tożsamości kupującego oraz określić ilość i nazwę towaru, który kupujący zamierza nabyć.
Kupujący celem uzyskania podpisu i pieczęci Powiatowego Lekarza Weterynarii na wspomnianym oświadczeniu musi okazać:
- dokument potwierdzający tożsamość
- wypis z ewidencji gruntów lub inny dokument potwierdzający wielkość uprawianego gruntu.
Po przedstawieniu niezbędnych dokumentów i uzyskaniu podpisu i pieczęci kupujący może dokonać planowanego zakupu.
Osoba odpowiedzialna z ramienia zakładu utylizacyjnego lub składu wypełnia drugą część oświadczenia, na którym widnieje podpis i pieczęć Powiatowego Lekarza Weterynarii podając następujące informacje:
- nazwę, siedzibę i adres podmiotu zbywającego polepszacze gleby
- ilość sprzedawanych polepszaczy gleby
- nazwę gatunku zwierzęcia, z którego polepszacze gleby zostały wytworzone
- miejsce i datę odbioru polepszaczy gleby
- składa własnoręczny podpis.
Oświadczenie to sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla kupującego i zbywającego.
Kupujący zobowiązany jest do przechowywania swojego egzemplarza oświadczenia przez okres dwóch lat od dnia uzyskania podpisu i pieczęci Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Po dokonaniu zakupu i przywiezieniu polepszaczy gleby na teren gospodarstwa należy przechowywać je tak, aby zapewnić, że utrzymywane w gospodarstwie zwierzęta nie będą miały do nich dostępu. Należy również pamiętać, aby nie wykorzystywać do przeładunku, załadunku i innych czynności związanych z wykorzystaniem polepszaczy gleby narzędzi, które wykorzystuje się przy utrzymaniu zwierząt w gospodarstwie.
Należy również pamiętać o konieczności rozsiania polepszaczy gleby, niezwłocznie po ich przywiezieniu na pole. Aby wyeliminować możliwość kontaktu zwierząt gospodarskich z rozsianymi polepszaczami gleby, należy niezwłocznie po ich wysianiu wymieszać je z glebą przy użyciu pługa lub brony talerzowej.
Polepszacze gleby mogą być stosowane jedynie:
- przy zakładaniu plantacji trwałych
- przed siewem zbóż, kukurydzy, roślin motylkowych, poplonów ścierniskowych oraz roślin przeznaczonych do celów technicznych
Polepszacze gleby stosuje się w ilości do 5 ton na 1ha uprawy nie częściej niż raz na 2 lata.
Polepszaczy gleby nie można stosować:
- na łąkach trwałych i pastwiskach trwałych
- do produkcji podłoży ogrodniczych
- pod uprawy roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi, z wyjątkiem przygotowania stanowiska pod te uprawy w roku poprzedzającym sadzenie roślin.
Głównym celem opracowanego Kodeksu Dobrej Praktyki stosowania polepszaczy gleby w gospodarstwie jest rozpropagowanie wśród producentów rolnych zasad stosowania zgodnie z prawem unijnym i polskim polepszaczy gleby wytwarzanych z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Źródło: doradztworolnicze.com