Pełna interwencja

Zgodnie z przewidywaniami cena skupu w unijnej interwencji, czyli 101 euro za tonę, okazał się atrakcyjna głównie dla producentów jęczmienia. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej, gdzie złożono już oferty sprzedaży na blisko 2,5 miliona ton.

Agnieszka Głowacka – Agencja Rynku Rolnego: jest to duże zainteresowanie, dlatego, że w dniu dzisiejszym w magazynach mamy zboża na około 50 tysięcy ton.

Swoje możliwości skupu i przechowywania zbóż w systemie interwencji Agencja Rynku Rolnego ocenia na 750 tysięcy ton. Ale nikt raczej nie wierzy, aby była taka potrzeba. Rolnicy będą chcieli sprzedaż w ten sposób maksymalnie 400 tysięcy ton. Choć wszystko zależy głównie od tego jak ukształtuje się kurs euro do złotego.

Adam Tański – Izba Zbożowo-Paszowa: jeżeli złotówka będzie się umacniała, to znaczy, że skup interwencyjny będzie się rozwijał. Jeżeli się osłabi, to jest większa szansa na eksport.

Rolnicy i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na oddanie ziarna w systemie skupu interwencyjnego na zapłatę mogą liczyć najwcześniej po miesiącu od dostawy.

 

Źródło: Agrobiznes