Parcie na Wschód

Krzysztof Żuk – wiceminister skarbu państwa: zostanie zakończony wreszcie proces restrukturyzacji wewnątrz Krajowej Spółki Cukrowej – zwłaszcza jeśli chodzi o te nieczynne cukrownie. Tego majątku nieprodukcyjnego jest bardzo dużo. Natomiast po drugie zastanie doprecyzowany nowy program strategiczny, czy plan strategiczny.

Majątek po nieczynnych cukrowniach to spadek z poprzednich lat. Fabryki musiały być zamykane, a produkcja koncentrowana w największych i najefektywniejszych zakładach. Takie działania wymusiła Unia Europejska przeprowadzając reformę rynku cukru.

Teraz jest pomysł na zagospodarowanie tego majątku. W nieczynnych cukrowniach ma ruszyć produkcja odnawialnej energii. Drugim obszarem działalności spółki ma być ekspansja zagraniczna.

Marcin Kulicki – prezes KSC: dotychczasowe działania są za małe, aby utrzymać tę pozycję lidera w kraju producenta cukru, że ten udział 40%, który mamy w tej chwili jest poniekąd zagrożony, więc potrzebne jest ekspansja, potrzebne jest wyjście na zewnątrz.

W spółce myśli się o możliwości nawiązania współpracy z Ukrainą. Jedyną rzeczą, która odstrasza od rynków wschodnich jest ich nieprzewidywalność.

 

Źródło: Agrobiznes