Ozon – winny spadku plonu rzepaku

W połączeniu z rezultatami wcześniejszych badań, które wykazały, że w warunkach wysokiego stężenia ozonu spada w rzepaku zawartość oleju, białka i węglowodanów, wyniki tych badań (zaprezentowane na dorocznymi spotkaniu Society for Experimental Biology w Glasgow 29 czerwica) mogą sygnalizować znaczny spadek dochodów rolników oraz pośrednie oddziaływanie na zdrowie ludzkie oraz bezpieczeństwo żywnościowe w warunkach klimatycznych w przyszłości.

Badanie, którego wyniki zaprezentował Maarten De Bock z Uniwersytetu w Antwerpii, stwierdziło zmiany zawartości glukozynolatów – grupy związków zaangażowanych w mechanizmy obronne roślin skierowane przeciwko roślinożercom – w roślinach rzepaku. Zmiany te mogłyby mieć wpływ na odporność plantacji na szkodniki, ale także na jadalność powstających z nich produktów spożywczych. Ponieważ rzepak jest ważną rośliną paszową, spożywaną w dużych ilościach przez zwierzęta gospodarskie, zwiększone poziomy zawartości glukozynolatów mogłyby stanowić problem.

Natomiast w przypadku ludzi wzrost zawartości glukozynolatów w roślinach z rodziny kapustnych byłby korzystny z racji właściwości antykancerogennych tych związków.

Wzajemne oddziaływania między tymi czynnikami oraz ich wpływ na sektor żywnościowy w zmieniających się warunkach klimatycznych są przedmiotem badania w dalszej części projektu.


Society for Experimental Biology, „Ozone Depletes Oil Seed Rape Productivity”, ScienceDaily
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska