Ofiary oszczędności

W ostatnich tygodniach szefostwo resortu rolnictwa do znudzenia przypominało, że wielkie rządowe szukanie oszczędności nie dotknie bezpośrednio rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Te ograniczenia, te oszczędności nie mają żadnego wpływu na realizowaną politykę rolną wobec rolników, wobec przedsiębiorców z obszarów przetwórstwa rolno-spożywczego.”

W piątek w Sejmie minister rolnictwa przedstawił szczegóły wartego 230 milionów złotych planu oszczędności. Opozycja od razu zakwestionowała jego legalność.

Stanisław Stec, poseł Lewicy – „Prezydent niedawno podpisał budżet na rok 2009 i sumy zawarte w tym budżecie są obowiązujące, chyba, że rząd wystąpi z wnioskiem o jego aktualizację.”

Największą ofiarą oszczędności okazała się Agencja Restrukturyzacji, która nie dostanie 13% zaplanowanych środków, czyli ponad 190 milionów złotych. Te informacje wzbudziły zaniepokojenie.

Henryk Kowalczyk, poseł PIS – „Czyli równie dobrze, może to być i oszczędność na kredytach preferencyjnych i równie dobrze na wydatkach na pracowników.”

Szczegóły oszczędności w Agencji Restrukturyzacji nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie części pieniędzy Agencja nie będzie potrzebować, gdyż dzięki obniżce stóp procentowych zmniejszy się dotacja do kredytów preferencyjnych. Pozostałe oszczędności obejmą miedzy innymi dopłaty do postępu biologicznego i ochrony roślin. Obcięto wydatki na Centralną Bibliotekę Rolniczą, polskie organizacje działające w COPA-COGECA, system zbierania danych FADN oraz funkcjonowanie laboratoriów referencyjnych. Ponad milion złotych straci ODR w Brwinowie. Czy to koniec cięć? Na to pytanie odpowiemy dopiero w połowie roku.

Planowane oszczędności w 2009 roku

Postęp biologiczny i ochrona roślin           2,2 mln zł

Centralna Biblioteka Rolnicza

Programy wieloletnie

Wsparcie organizacji rolniczych w COPA-COGECA

System zbierania danych FADN

Laboratoria referencyjne                      

                                              11 mln zł  

Centrum Doradztwa Rolniczego                  1,1 mln zł

Źródło: Agrobiznes