Ofensywa GMO
Na całym świecie powierzchnia transgenicznych upraw gwałtownie rośnie. W zeszłym roku wynosiła już 125 milionów hektarów. Oznacza to 74 krotny wzrost w latach 1996-2008. Ile jest takich upraw w Polsce?
Tego dokładnie nie wiadomo, gdyż państwo nie prowadzi odpowiednich statystyk. Nieoficjalne dane mówią o 3 tysiącach hektarów. Rząd przygotowuje właśnie ustawę, która ma uregulować tę kwestię. Uprawy GMO miałyby być dopuszczone, ale pod ostrymi rygorami.
Adam Koryzna – Koalicja na rzecz Nowoczesnego Rolnictwa: pocieszające jest jedno, że Unia Europejska tak troszkę zdyscyplinowała polski rząd. Te zapisy są bardziej zgodne z prawem europejskim.
Problem w tym, że w Unii Europejskiej coraz więcej państw opowiada się przeciwko takim uprawom. Ostatni przykład z brzegu to Niemcy, które czasowo zakazały uprawy kukurydzy MON 810. To jak na razie jedyny dopuszczony przez Brukselę do komercyjnego wykorzystania transgeniczny gatunek.
prof. Stanisław Zięba – Rada Gospodarki Żywnościowej: Niemcy jak i inne kraje UE przed rozporządzeniami UE nie uciekną. Ponieważ po prostu zgodziły się uczestniczyć w tej strukturze unijnej i prawo unijne jest nadrzędne w stosunku do krajowego.
W Europie najwięcej upraw GMO jest w Hiszpanii, Portugalii, Czechach i Słowacji.
Źródło: Agrobiznes