Nowy test wykrywający sterydy u bydła

W myśl ustawodawstwa Unii Europejskiej zakazane jest stosowanie promotorów wzrostu w chowie bydła. Jednak powszechne i nieprzerwane jest stosowanie tego rodzaju specyfików, przy czym jest ono trudne do wykrycia.

Standardowe metody do wykrywania sterydów – spektrometria mas i chromatografia gazowa – polegają na bezpośrednim badaniu obecności związków w mięsie zwierząt. Testy te są drogie i nie sprawdzają się w przypadku nowszych hormonów sterydowych.

Zespół Cunningham’a i współpracowników z Queen’s University w Belfaście opracowali nowy test, który bada obecność związków sterydowych pośrednio na podstawie przemian chemicznych związanych ze wzrostem i rozwojem mięśni u zwierząt poddawanych ich działaniu. Przy wykorzystaniu dostępnych w obrocie analizatorów krwi stosowanych w szpitalach, zespół oznaczał 20 markerów chemicznych, w tym białka i cholesterol, u bydła któremu podawano lub nie popularne sterydy w ciągu 42 dni trwania badań.

Nowy test wykrywa sterydy z dokładnością 91-96%. Pozwala badać ich zawartość już na miejscu przy zastosowaniu przenośnej aparatury.

 

American Chemical Society
„New Test to Identify Illegal Steroids In Cattle”, ScienceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska