Nowy test na detekcję fałszywego mleka ekologicznego
Mleko ekologiczne jest produktem, którego popularność jest duża i wciąż rośnie w wielu krajach. Jak wykazuje zespół Joachima Molkentina, sprzedaż mleka w jakości „bio” wzrosła w Niemczech o niemal jedną trzecią miedzy 2006 i 2007 rokiem. W konsekwencji rynek ten staje się łakomym kąskiem dla oszustów, którzy mogą wykorzystywać zaistniałą sytuację wprowadzając na niego coraz większe ilości fałszywego mleka ekologicznego. Stąd właśnie wzięło się zapotrzebowanie na lepsze testy wykrywające takie praktyki.
Wspomniany zespół Molkentina z Instytutu Max’a Rubner’a w Kiel w Niemczech opracował test polegający na analizie składu tłuszczu mleka pod względem proporcji trwałych izotopów węgla. Analizie poddano próbki mleka pobieranego od krów, których reżim żywieniowy typowy był dla gospodarstw konwencjonalnych, czyli bogaty w kukurydzę. Krowy z chowu ekologicznego dostają w paszy mniejsze jej ilości – większy jest tam udział pasz zielonych.
Zespół stwierdził istotną różnicę w zawartości kwasu α-linolenowego w tłuszczu mleka między produktami ekologicznymi i konwencjonalnymi. Mleko ekologiczne zawiera z reguły więcej kwasu α-linolenowego niż mleko z produkcji konwencjonalnej.
American Chemical Society
„New Test For Detecting Fake Organic Milk”, ScienceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska