Nowy nabór

Wnioski o unijną pomoc finansową na restrukturyzację i modernizację firm przetwórstwa spożywczego przyjmowano w zeszłym roku na przełomie kwietnia i maja.

Spośród ponad 800 przedsiębiorców którzy złożyli aplikację do tej pory umowy ma zaledwie 20. Tymczasem termin ich weryfikacji mija zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa jutro. Agencja Restrukturyzacji obiecuje przyśpieszenie prac.

Adam Zawadzki – ARiMR: wsztyskie wnioski, będą dalej procedowane, będą podlegały ocenie, planujemy zakończyć weryfikację i podpisywanie umów z wnioskodawcami do końca maja.

Zdaniem rządu obecne opóźnienia w niczym nie przeszkadzają, aby już niedługo rozpocząć kolejny nabór wniosków od przedsiębiorców. Ponieważ firmy same z powodu obecnej sytuacji gospodarczej wnioskują o przesunięcie terminów rozpatrywania ich wniosków.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: dzisiaj nie możemy z drugiego naboru czekać na podpisywanie i zrealizowanie wszystkich umów z tamtego naboru, bo nie ma żadnej pewności czy wszyscy przedsiębiorcy i jaka część tamtych przedsiębiorców rzeczywiście chce podpisywać umowy.

Na pomoc dla przetwórców żywności w latach 2007-2013 przewidziano miliard 100 milionów euro. Szacuje się, że skorzysta z niej półtora tysiąca przedsiębiorców.

 

 

Źródło: Agrobiznes