Nie wystarczy wstrzymać oddech

To szczęściarz. Jego ciotka, Carolyn Sheridan, jest dyrektorem kliniki AgriSafe Clinic, prowadzącej kursy i szkolenia pozwalające dobrać odpowiednią maskę w zależności od wykonywanej pracy tak, by zapewnić maksymalną ochronę.

Carolyn Sheridan również prowadzi gospodarstwo razem ze swoim mężem. Wie, że warunki panujące podczas pracy w rolnictwie, narażenie na kurz, pył, pleśni, gazy, pestycydy, zagrażają kondycji układu oddechowego i mogą doprowadzić do chronicznego zapalenia oskrzeli lub syndromu toksycznego wywołanego pyłem organicznym (ODTS).

Choć, zdaniem Sheridan, rolnicy generalnie nie palą, to w porównaniu z innymi grupami zawodowymi notuje się u nich wysoki odsetek przypadków schorzeń układu oddechowego.

Dopasuj maskę oddechową do konkretnej pracy

Jednym z zadań Sheridan jest dostarczanie rolnikom osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) zapobiegającego przedostawaniu się środków i substancji drażniących do dróg oddechowych i płuc, co z kolei przeciwdziała wystąpieniu któregoś z poniższych objawów:

  • trudności z oddychaniem przy wysiłku;
  • chroniczny kaszel;
  • okresowe objawy grypopodobne;
  • problemy z zatokami, katar;
  • świszczący oddech po pracy w kurzu.

Masek oddechowych nie można stosować wymiennie – maska zabezpieczająca przed kurzem nie chroni przed wdychaniem amoniaku.

Tzw. dwupaskowe maski ochronne usuwają z wdychanego powietrza pyły, gazy i pary. Występują w wariantach jednorazowych i wielokrotnego użytku z wymienialnym pochłaniaczem.

Maska ochronna powinna być dopasowana do twarzy tak, by nie zsuwała się w czasie oddychania. Maskę jednorazową wymienia się, gdy traci kształt, jest zabrudzona lub trudno przez nią oddychać.

Inny typ masek stanowią te z doprowadzeniem powietrza, które przeznaczone są do ochrony dróg oddechowych  w czasie wykonywania zadań przy ograniczonej dostępności tlenu. Stosuje je się przy fumigacji, w silosie czy pompowaniu w gnojowni.

Poniższa tabela stanowi prosty przewodnik ułatwiający dobranie maski ochronnej do określonych zagrożeń układu oddechowego związanych z pracą w rolnictwie. Zestawienie nie jest kompletne.

parametry masek

Dbałość przedłuża okres użytkowania maski

Przechowywanie masek ochronnych w mocnych pojemnikach lub szczelnych torbach plastykowych chroni  je przed kurzem, światłem słonecznym, wahaniami temperatury, wilgocią i chemikaliami.

Osoby cierpiące na choroby serca, astmę, rozedmę, nadciśnienie niekontrolowane lub klaustrofobię powinny w sprawie stosowania masek ochronnych skonsultować  się ze swoim lekarzem.

 

Cheryl Tevis, Farm Issues, „Holding your breath won’t ward off respiratory hazards”, Agriculture Online
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska