Mocne dowody
To jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów rynku spożywczego. Tzw. żywność pro-zdrowotna jest coraz chętniej kupowana przez konsumentów. Dotyczy to zwłaszcza artykułów mleczarskich.
Marcin Hydzik – Związek Polskich Przetwórców Mleka: ten sektor nazwijmy to żywności zdrowej, czy probiotycznej, która się szczególnie w sektorze mleczarskim rozwija jest bardzo na topie.
Zamieszczenia na etykiecie produktu lub w reklamie tzw. oświadczenia żywnościowego jest dobrowolne, ale nie dowolne. Za to informacją o wartościach prozdrowotnych muszą stać badania naukowe. Takie rygorystyczne przepisy obowiązuje zresztą w całej Unii Europejskiej.
Izabella Tańska, doradca ds. prawa żywnościowego: umieszczenie takiej treści, na przykład „wapń wzmacnia kości” albo „sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu” wiążą się ze spełnieniem wielu wymogów. Przede wszystkim główny warunek to jest taki, że taka treść musi być uzasadniona naukowo.
Tyle teorii, a praktyka bywa inna. Producenci bardzo często zamieszczają informacje, które nie mają pokrycia w rzeczywistości tylko po to, aby zwiększyć sprzedaż.
Źródło: Agrobiznes