Mięso – wielkie poszukiwanie

Eksport wieprzowiny właściwie nie istnieje, bo trudno zaspokoić potrzeby krajowego rynku, a co dopiero mówić o wysyłce – komentuje Adam Wierzbowski z giełdy Netbrokers w Krakowie.

Eksport półtusz wieprzowych, który z powodzeniem był realizowany jeszcze przez ostatnie sześć miesięcy ubiegłego roku, teraz jest tylko mglistym wspomnieniem. A import?

Na sprowadzanie elementów z zachodu Europy też nie ma co liczyć. To już nie tylko ciągłe obawy o zmiany kursów walut, ale podwyżki w Niemczech, Belgii, Holandii. Tam na przykład półtusze wieprzowe zdrożały o 10 eurocentów za kilogram, co uczyniło je zupełnie nieopłacalnym towarem.

Dotychczas stawki były porównywalne do naszych, paraliżował jedynie strach o wysokość euro. Teraz takich dylematów już nie ma. Zakładom pokończyły się zapasy, muszą więc szukać surowca na krajowym rynku. A z tym jest coraz większy kłopot.

Nietrudno się domyślać, do czego prowadzi taka sytuacja.

Ceny mięsa na giełdach towarowych

Elementy bez kości         zł/kg

karkówka    9,70 – 12,00

łopatka         8,50 – 9,50

schab        12,40 – 16,80

szynka        9,60 – 11,60

Ceny oczywiście idą w górę, ale czy rynek wytrzyma tak duże ciśnienie? Wkrótce może się to odbić zupełnym brakiem popytu – komentują maklerzy.

Źródło: Agrobiznes