Miesięczne opóźnienie w pracach rolnych

Nie należy się jednak – zdaniem ministra – zbytnio tym martwić, bo śnieg – jak mówił – stanowił warstwę ochronną dla ozimin, m.in. rzepaku, i chronił je przed wymrożeniem przy niskich temperaturach w ostatnim czasie.
Minister zaznaczył, że zbyt długo leżący śnieg może spowodować zagrożenie chorobami roślin.

Już wiadomo, że okres wegetacyjny roślin będzie krótszy, ale – zdaniem Kalemby – to jeszcze nie przesądza o zbiorach. – Na razie się nic niebezpiecznego nie dzieje. Uważam, że mamy tyle sprzętu, że rolnicy tylko czekają, kiedy będą mogli wyjść w pole, są przygotowani, zakupili nawozy. Nic takiego złego się nie dzieje. Natomiast zawsze skrócenie wegetacji spowoduje trochę mniejsze plony – mówi Kalemba.

Minister przypomniał, że wiosną 2012 roku z powodu braku śniegu i dużych mrozów wiele upraw było wymrożonych i trzeba było przesiewać ponownie około 1,5 mln hektarów zbóż ozimych, co spowodowało spore koszty. Mimo to 2012 rok był dobry dla polskiego rolnictwa, plony również były wysokie.

Trochę ten zegar biologiczny jest zakłócony. Najlepiej to widzą pszczelarze, którzy już liczą straty – dodał.

Sytuację będzie we wtorek omawiało w szczegółach kierownictwo ministerstwa rolnictwa. Kalemba powiedział, że swoje dane mają przedstawić różne instytuty oraz departamenty rynku rolnego i departamentu hodowli roślin i nasiennictwa.

Autor: kapi, pszl
Źródło: PAP; tvp.info