Lublin: oranżada produktem regionalnym
W ubiegłym roku na listę wpisanych zostało 16 produktów. Z okazji wpisania setnego produktu – woleńskich kartoflaków – w grudniu ubiegłego urząd marszałkowski urządził małą uroczystość, na której prezentowano niektóre wyroby.
Woleńskie kartoflaki to lokalna odmiana pyz, nadziewanych soczewicą, serem, kaszą gryczaną, bobem lub fasolą, polewanych tłuszczem ze skwarkami. Do rejestru zgłosił je Gminny Ośrodek Kultury w Woli Osowińskiej. Jego pracownicy zapewniali, że potrawa zdobywa sobie coraz większą popularność. Można ją kupić na festynach w skansenie w Lublinie, zamawiane są na uroczystości rodzinne, a także na poczęstunek przy oficjalnych okazjach.
Oranżada tradycyjna
Jako tradycyjny produkt w ubiegłym roku na listę wpisana została oranżada z Kąkolewnicy. Gazowany napój koloru żółtego lub czerwonego, o smaku landrynek, rozpoczęto tam wytwarzać w 1957 r. pod nazwą lemoniada. Kiedyś był podawany na wszystkich uroczystościach rodzinnych, takich jak chrzciny czy wesela, na zabawach wiejskich i odpustach. Do dziś produkowany jest na podstawie niezmienionych receptur i ma swoich amatorów.
Potrawa karasie z Polesia pochodzi z okolic Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, krainy jezior i lasów, o której mówi się, że tam tylko „laski, piaski i karaski”. To smażone dzwonka ryb wypełnione farszem cebulowo-grzybowym. Kiedyś podawano je jako tradycyjną potrawę na wieczerzę wigilijną, obecnie są jedzone także na co dzień.
Kruche ciasteczka miodowe, całuski pszczelowolskie, dla podkreślenia charakterystycznego zapachu wypieka się na blachach smarowanych woskiem pszczelim. Przedłuża to też ich trwałość. Tradycja wypieku ciast miodowych kultywowana jest w okolicach Pszczelej Woli, miejscowości, gdzie znajduje się jedyne w kraju technikum pszczelarskie.
W ubiegłym roku na listę trafiły też m.in. wyroby piekarnicze jak chleb niedrzwicki o aromacie suszonej cebuli i smaku skwarek, dostarczający witamin chleb wiejski z otrębami czy chleb wiejski dębowiecki, wypiekany z wykorzystaniem tylko naturalnej fermentacji bez drożdży i zakwasu. Wpisano wyroby wędliniarskie: szynkę wieprzową i kiełbasę wieprzową z Krzczonowa oraz kaszankę pieczoną z Dobrosławowa, a także nalewki: warzonkę kryształówkę i krupnik pszczelowolski.
Już w tym roku do listy dopisano kolejne produkty z woj. lubelskiego: kiełbasę wiejską z Dobrosławowa oraz zupę chłopską fajsławicką.