Kurczaki

Dopiero za tydzień, dwa sytuacja powinna się zmienić-ocenia Mirosław Ossowski z biura Agrohandel w Łodzi. Obecne problemy wynikają z ustawionych pod sprzedaż świąteczną cykli produkcji oraz z niedostatecznych zapasów w magazynach.
Brakuje prawie wszystkiego, tuszek, ćwiartek, filetów. W dodatku ceny są wysokie i jak się okazuje dla wielu odbiorców zarówno na wschodzie jak i na zachodzie nie do przyjęcia. To wszystko powoduje utrudnienia w eksporcie. Duże zakłady ubijające ponad 50 ton kurczaków dziennie, sprzedają całość świeżego towaru, więc nie są teraz zainteresowane mrożeniem i podwyższaniem kosztów.

KURCZAKI  

Ceny transakcyjne zł/kg

na giełdach towarowych                            

tuszki                5,70- 5,80  

ćwiartki              5,40- 5,50

filety                11,40- 11,80

Tuszki kosztują już 5,80 złotych za kilogram, czyli o 50 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny ćwiartek zaczynają zbliżać się do tuszek. Za kilogram tego towaru trzeba zapłacić 5,5 złotego. Coraz droższe są też filety z kurczaków.

Także ze znalezieniem podrobów nie jest łatwo. Brakuje przede wszystkim wątróbek i żołądków. Za kilogram wątróbek trzeba zapłacić od 3 do 3,5 złotego.

PODROBY  Z KURCZAKÓW  zł/kg

Ceny transakcyjne

na giełdach towarowych                                         

Wątróbki               3,00-3,50

Żołądki                  3,50-4,30

Żołądki są droższe. Dobrą passę mają eksporterzy, którym udało się podbić azjatyckie rynki. Chiny i Wietnam kupują coraz więcej skrzydełek, korpusów z kurczaków, łap kurzych i szyj.

Źródło: Agrobiznes