Kropla w mlecznym morzu potrzeb – wcześniejsze płatności

 

Komisja Europejska obiecała większe wsparcie dla rolników produkujących mleko po protestach w kwaterze europejskiej w Brukseli w poniedziałek 25 maja.

Marian Fischer Boel, europejska komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, po spotkaniu z ministrami rolnictwa UE powiedziała dziennikarzom, że „aby złagodzić sytuację ekonomiczną” producentów mleka, UE wypłaci 70% kolejnych rocznych płatności bezpośrednich rolnikom produkującym mleko do 16 października, czyli dwa miesiące wcześniej niż zwykle.

W poniedziałek rolnicy z Francji, Niemiec, Belgii i innych krajów zgromadzili się na zewnątrz siedziby Komisji Europejskiej, aby protestować przeciwko niskim cenom mleka. Pod bramy budynku Justus Lipsius, gdzie ministrowie odbywali spotkanie, przyprowadzili krowę, a swoje traktory zaparkowali na rondzie Schumana w sąsiedztwie siedziby Komisji Europejskiej i Rady  Ministrów Unii Europejskiej.

Protesty miały też miejsce we Francji i w Niemczech. We Francji z powodu demonstracji zamknięto ponad 80 przetwórni mleka, a w Berlinie doszło do paraliżu komunikacyjnego, gdy, jak donoszą agencje, 6.000 rolników z 700 traktorami zebrało się na mieście.

Fisher Boel powiedziała, że sektor mleczarski jest „w bezprecedensowo trudnej sytuacji”, a ceny rynkowe są na poziomie wykluczającym opłacalność produkcji mleka. Wcześniej powiedziała, że polityka kwotowa nie powinna być w tej sytuacji przedmiotem potępienia. Jej zdaniem „przyczyną niskich cen mleka jest to, że konsumenci kupują mniej produktów mlecznych niż wcześniej, ponieważ i oni zostali dotknięci przez kryzys ekonomiczny.”

Zdaniem organizacji rolniczych ceny produktów mlecznych spadły poniżej poziomów z 1997 roku. Może to szczególnie uderzyć w biedniejsze regiony. „Co drugie gospodarstwo w Europie zajmuje się produkcją mleka w ten lub inny sposób, 60% z nich znajduje się na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania,” powiedział Padriag Walshe, prezes Europejskiej Unii Rolniczej (Copa). „Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, aby im pomóc, nastąpi długotrwałe załamanie gospodarki rolnej.”

W zeszłym roku UE zgodziła się na stopniowe wycofywanie kwot mlecznych do 2015 roku, ale kilka krajów poddało ten problem pod ponowną dyskusję. Na spotkaniu Rady Ministrów UE Niemcy, Francja i Austria apelowały o pomoc publiczną dla producentów mleka, w tym o pomoc dla producentów rolnych wytwarzających sery, jak również o wznowienie programu dotyczącego odtłuszczonego mleka w proszku przeznaczonego do pasz dla zwierząt.

Kraje te zwróciły się do Komisji by przygotowała obiecany wcześniej raport na temat wycofywania kwot mlecznych najszybciej jak to możliwe. Unia Europejska „wciąż nie jest bardzo konkurencyjna na rynku masła i oleju maślanego i, przede wszystkim, serów,” głosi dokument przygotowany przez trzy kraje. Pierwszy kwartał 2009 roku przyniósł spadek eksportu sera z UE o 10%, a masła i oleju maślanego o 3%. Dokument stwierdza, że „perspektywy dla rynku na drugą połowę 2009 roku… pozostają niepewne i sytuacja wciąż jest martwiąca.”

Fisher Boel powiedziała, że Komisja ma zamiar dodać do programu „Mleko w szkole” nowe produkty, w zakresie, który nie spowoduje z kolei wejścia w konflikt z europejską polityką przeciw otyłości.


Jennifer Rankin, „EU to pay dairy farmers early”, European Voice
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska