Kontrole i certyfikacja

Inspekcje

Aby zapewnić zgodność produkcji z wymogami prawnymi, istotne jest, że każdy rolnik, przetwórca i importer w ekologicznym łańcuchu żywnościowym jest kontrolowany przynajmniej raz do roku.

Ten proces jest nadzorowany przez każde państwo członkowskie UE, które jest odpowiedzialne za ustanowienie systemu kontroli z właściwymi urzędami, gwarantującymi zgodność z wymogami określonymi w eko-rolniczym rozporządzeniu.

Jednostki kontrolujące

W ramach tych kompetencji, każde państwo członkowskie wyznaczyło urzędy publiczne i/lub prywatne jednostki certyfikujące do prowadzenia kontroli. Wszystkie jednostki certyfikujące lub urzędy kontroli działają pod nadzorem lub w ścisłej współpracy z właściwymi centralnymi urzędami państw członkowskich. Każdego roku państwa członkowskie składają Komisji Europejskiej sprawozdanie z tego nadzoru i współpracy.

Prywatne jednostki certyfikujące muszą spełniać określone wymagania:

  • Muszą być akredytowane według europejskich wymagań dla jednostek prowadzących systemy certyfikacji wyrobów
  • Muszą być zatwierdzone przez właściwy urząd państwa członkowskiego
  • Muszą być obiektywne względem podmiotów podlegających ich kontroli.

Kod jednostek kontrolnych i organów kontrolnych

Gdy na produkcie pojawia się ekologiczne logo, musi mu towarzyszyć kod jednostki lub organu kontrolnego, który przeprowadził aktualną kontrolę produkcji lub przygotowania produktu.

Ogólny format kodu, to AB-CDE-999, gdzie AB jest kodem ISO kraju przeprowadzenia kontroli, CDE jest terminem odnoszącym się do produkcji ekologicznej, takim jak „bio”, „org” lub „eko”, a 999 jest numerem referencyjnym.

Państwa członkowskie przyporządkowują numer identyfikacyjny każdej jednostce lub organowi kontrolnemu, który posiada zezwolenie na działalność w danym państwie. Kod ten powinien znaleźć się na każdej etykiecie produktu ekologicznego. Kod ten jest znakiem, że kupowany produkt przeszedł inspekcję jednostki lub organu kontrolnego, co gwarantuje, że produkt ten został wytworzony zgodnie z rozporządzeniem o produktach ekologicznych. W tym załączniku znajduje się aktualna lista organów i jednostek kontrolnych UE, wraz z ich kodami (en).

W przypadku produktów importowanych niezbędne jest podanie kodu jednostki lub organu kontrolnego jedynie wówczas, gdy wykorzystuje się logo unijnego produktu ekologicznego. Komisja Europejska przyznaje kody jednostkom i organom kontrolnym dokonującym inspekcji poza UE.

W załączniku:

Certyfikacja

Zanim producenci w sektorze ekologicznym zaczną ekologicznie gospodarować lub przetwarzać ekologiczne produkty, muszą najpierw zgłosić się do jednostki certyfikującej oraz zarejestrować swoją działalność we właściwym urzędzie państwa członkowskiego. Ich obiekty produkcyjne i stosowane metody muszą zostać skontrolowane i zaakceptowane przez jednostkę certyfikującą. Gospodarstwa ekologiczne muszą przejść okres przestawiania, zanim będą mogły sprzedawać swoje produkty jako ekologiczne.

Niezgodności i niedociągnięcia

W przypadku, gdy okaże się, że producent naruszył wymogi określone w rozporządzeniu oraz wymogi inspekcji, urząd kontroli lub jednostka certyfikująca mogą orzec zakaz sprzedaży produktów jako ekologicznych.

Jeśli naruszenie dotyczy tylko jednej partii produktu, urząd kontroli lub jednostka certyfikująca muszą zapewnić, że adnotacje, oznaczenia i loga dotyczące ekologicznej produkcji nie pojawią się na tej partii.

źródło: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/home_pl