Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wirusa grypy północnoamerykańskiej (A/H1N1)

Brak jest jakichkolwiek podstaw naukowych potwierdzających przenoszenie się wirusa przez żywność, a także – zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych [OIE] – przesłanek, które narzucałyby ograniczenia handlowe w imporcie świń i produktów z nich pochodzących.

Światowe organizacje zajmujące się rolnictwem, zdrowiem ludzi i zwierząt, oświadczyły, że produkty pochodzące z wieprzowiny produkowane w warunkach zgodnych z praktyką higieniczną nie są źródłem infekcji. Oświadczenie zostało wydane wspólnie przez Organizację do spraw Wyżywienia i Rolnictwa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO), Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Światową Organizację Handlu (WTO).

Wieprzowina i produkty z wieprzowiny produkowane w warunkach zgodnych z dobrą praktyką higieniczną rekomendowaną przez WHO, FAO, Komisję Kodeksu Żywnościowego oraz OIE, nie stanowią źródła infekcji.

Nazywanie choroby spowodowanej zakażeniem nowym wirusem typu A/H1N1 „świńską grypą” jest niepoprawne. Krążący wirus posiada komponenty genetyczne ludzkiego, ptasiego i świńskiego wirusa. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt [OIE] zaproponowała, by nazwać tę chorobę „grypą północnoamerykańską”, stosując to samo podejście do nazewnictwa, co w przypadku grypy hiszpanki i grypy azjatyckiej, które występowały w przeszłości.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nowy wirus północnoamerykański nie rozprzestrzenia się wśród trzody chlewnej w Polsce.

 

Źródło: MRiRW