Kalibracja opryskiwacza

Nierówna aplikacja środków ochrony roślin i powierzchnie porośnięte wyrośniętymi chwastami zdarzają się z powodu nierównomiernego rozkładu ciśnienia wzdłuż belki opryskiwacza. Bob Klein, specjalista ds. systemów uprawy w West Central Research and Extension Center Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, przypomina, że przed wyjazdem w pole należy sprawdzić wydatek opryskiwacza i odpowiednio go wykalibrować.

Podkreśla jednocześnie, że istotne jest sprawdzenie w pierwszej kolejności rozkładu ciśnienia wzdłuż belki, aby wykryć ewentualne zablokowane, mniej drożne, odcinki. Sugeruje też porównanie wskazań w kabinie z rzeczywistym ciśnieniem na belce, co pozwoli na skorygowanie pomiarów i poznanie rzeczywistego ciśnienia w rozpylaczach.

Dobry manometr to podstawa. „Z reguły montujemy manometry na szybkozłączach zatrzaskiwane bezpośrednio na korpusach rozpylaczy. Kupujemy dobre ciśnieniomierze wypełnione gliceryną, ze stali nierdzewnej. Ciśnieniomierze gorszej jakości nie wytrzymują dłużej niż rok.”

Klein wymienia parametry wpływające na objętość wydatkowanej cieczy roboczej na ha:

  1. Prędkość

Przy przejeździe z dwa razy większą prędkością, na daną powierzchnię aplikuje się połowę zadanej dawki.

  1. Dawka cieczy

„Środki chemiczne cięższe od wody są wolniej wydatkowane, dlatego też należy skompensować tę różnicę, odpowiednio kalibrując opryskiwacz,” mówi Klein.

  1. Rozstaw rozpylaczy

Zdaniem Klein’a rozstawa 75 cm jest tak samo wydajna jak 50 cm przy rozpylaczach 110˚. Poleca ją również ze względu na fakt, iż większość rolników stosuje właśnie taką rozstawę rzędów.

Przy rozstawie 75 cm rolnik może sobie pozwolić na rozpylacze większe o 50%, co z kolei umożliwia stosowanie niższych dawek cieczy roboczej bez stosowania specjalnych rozpylaczy drobnokroplistych.

W kalibracji opryskiwacza należy też zająć się jego wydajnością oraz zagadnieniem znoszenia cieczy roboczej.

Klein wyraża swoją pozytywną opinię o pracy nowych rozpylaczy eżektorowych. Pozwalają one na pracę przy ciśnieniu 2 barów, podczas gdy stare modele wymagają ciśnienia ok. 3,5 bara.

 

Michelle Thilges, Successful Farming Magazine, „Calibrating sprayers”, Agriculture Online
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska