Joe Borg mówi „nie” odrzutom ryb

Joseph „Joe” Borg, europejski komisarz ds. rybołówstwa, oświadczył na spotkaniu z europejskimi ministrami, które odbyło się 25 maja, że europejski sektor rybołówstwa musi skończyć z „rozrzutną praktyką” wyrzucania niechcianych zdrowych ryb.

Borg powiedział, że zasady UE i ich praktyczny wymiar w sektorze rybołówstwa muszą ulec zmianie, aby powstrzymać stosowaną obecnie praktykę pozbywania się i zrzucania z powrotem do morza, według jego określenia „dobrych, nadających się do sprzedaży” ryb, z powodu ich niższej wartości rynkowej i możliwości przekroczenia przez kuter przydzielonej mu kwoty połowowej.

„To jest fenomen, którego nie można akceptować, ani wspierać,” powiedział Borg w swoim oświadczeniu skierowanym do ministrów odpowiedzialnych za sektor rybołówstwa. „Ta praktyka musi się zakończyć. „

Ministrowie zgromadzili się, aby omówić reformę polityki UE w sektorze rybołówstwa po 2012 roku, ale Borg zasygnalizował, że podjęcie działań w sprawie odrzutów – „jednego z największych problemów jakim musi stawić czoło europejskie rybołówstwo” – musi zostać podjęty znacznie wcześniej. Borg zaproponował rozszerzenie zakazu pozbywania się ryb o mniejszej wartości na wszystkie wody Unii Europejskiej w 2012 roku.  Zakaz prowadzenia „selekcji wielkościowej” wszedł w życie na akwenach Morza Północnego i Cieśninie Duńskiej Skagerrak na początku tego roku. Borg powiedział też, że rybacy muszą podjąć działania mające na celu zwiększenie selektywności połowów.

Borg zasugerował, że regulacje UE, jak również bodźce ekonomiczne skłaniające do odłowu bardziej wartościowych ryb stanowią składową problemu, mówiąc „niektóre odrzuty są wynikiem stosowania obecnego systemu regulacyjnego. Inne wynikają ze specyficznych państwowych regulacji prawnych.” Stwierdził też, że w znakomitym stopniu praktyka odrzucania ryb jest wynikiem kalkulacji ekonomicznej.

Dania wezwała kraje członkowskie do rozważenia systemu,  w którym kwoty połowowe byłyby związane z ilościami odławianymi przez kutry w morzu, a nie z tymi, które wpływają do portów.  Rząd duński prowadzi program pilotażowy na sześciu jednostkach: w zamian za wyższe kwoty, rybacy zgodzili się zainstalować na swoich kutrach kamery, by w ten sposób urzędnicy mogli sprawdzić, czy nie wyrzucają ryb.

Początkowe rezultaty są pozytywne. „Obserwujemy, że kutry są teraz bardziej precyzyjne w połowach, staranniej szukają tych gatunków, które chcą złapać,” mówi Eva Kjer Hansen, duńska minister rolnictwa.

Dania opublikuje ocenę działania tego programu pilotażowego na jesieni.

Dania chce również utrzymać dobrowolną zgodę na zaprzestanie odrzucania ryb wśród rybaków na Morzu Bałtyckim , chociaż Kjer Hansen przyznaje, że wprowadzenie dobrowolnego systemu w życie „mogłoby stanowić wyzwanie.”

Zdaniem duńskiej minister obecny system nie sprawdza się. „Ciągle jedynie dokładamy nowe rozporządzenia. To ani nie poprawia sytuacji, ani nie czyni rybaków szczęśliwszymi.”

 

Jennifer Rankin „Borg wants to end discarding of fish”, European Voice
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska